Týden 2
Každý textový dokument se skládá z těchto základních částí:
úvodní část,
vlastní textová část,
závěrečná část.
U rozsáhlejších prací obsahuje úvodní část zpravidla titulní stranu, prohlášení, abstrakt a obsah (příp. seznam zkratek a značek). Textová část se dělí do jednotlivých kapitol a podkapitol. Závěrečná část sestává nejčastěji ze seznamu použité literatury a příloh (příp. rejstříku pojmů) .
Popis částí práce
Titulní list se nečísluje a má danou přesnou strukturu a formát. Obsahuje název práce, označení typu práce (např. seminární práce), jméno autora, název a sídlo školy a rok dokončení (odevzdání) práce.
Na druhý list umisťujeme prohlášení. Prohlášení obsahuje text, kterým autor stvrzuje samostatnost vypracování svého díla a uvedení veškeré literatury, z níž čerpal. Doporučuje se uvést také datum a podpis autora.
Další list obsahuje abstrakt, kterým stručně a výstižně charakterizujeme obsah práce v několika řád-cích základního textu. Vypracovává se v angličtině a v češtině. U kvalifikačních prací abstrakt nahra-zuje cizojazyčné resumé, které bývá uváděno v závěrečné části práce (většinou za seznamem zdrojů), (1).
Obsah se umisťuje na samostatnou stránku, musí být stručný a přehledný. Obsahuje názvy kapitol a podkapitol a čísla stránek, která lokalizují jejich polohu. Čísla stránek jsou zarovnávána k pravému okraji pomocí tabulátorů a jejich příslušnost k určitému názvu kapitoly může být opticky vyznačena vodicími znaky (například tečkami).
V některých pracích zejména technického zaměření je vhodné soustředit zkratky a značky používané v textu do jednoho místa – seznamu zkratek a značek. Autor zde všechny zkratky vysvětlí a nebude muset postupně zkratky popisovat při jejich prvním výskytu v textu.
Textová část práce začíná úvodem.
Úvod se čísluje od nuly nebo jedničky a vymezuje se v něm pro-blém a cíl práce.
Na úvod navážou jednotlivé kapitoly a podkapitoly, jejichž počet je dán obsahem práce. Hlavní ka-pitoly by měly začínat na nové stránce. Pozor na vázání odstavců na konci stránky (viz položka TOK TEXTU ve vlastnostech odstavce). Jsou-li tabulky vkládány do textu a nelze je umístit těsně za pří-slušný text, vloží se na další stránku. Za text se napíše odkaz (viz Tab. str. nebo Tab. č.). Podobně se odkazujeme na přílohy.
Závěr je povinnou součástí práce, která koresponduje se stanovením cílů. Zde napište shrnutí dosa-žených cílů, výsledek ověření hypotézy, stupeň splnění cíle vytyčeného v úvodu.
Doplňující část práce mohou tvořit přílohy, tabulky (které neuvedete do textu), seznam literatury, případně seznam příloh (je povinný, pokud vaše práce obsahuje hodně příloh).
Přílohy, tabulky a seznam literatury umístěte vždy na novou stránku. Do seznamu literatury napište všechny zdroje, ze kterých jste čerpali včetně webových stránek. Při tvorbě seznamu literatury je nutné dodržet přesně daná pravidla.
Přílohy obsahují veškeré prvky, které mají být součástí dokumentu, ale pro svůj materiální, rozsa-hový či jiný charakter se do běžného textu nevkládají. Na přílohy se odkažte v obsahu nebo zařaďte do své práce seznam příloh. Přílohy se číslují v záhlaví a označují se velkými písmeny anglické abe-cedy.
V rozsáhlejších pracích je vhodné pro snadnější orientaci uvést základní pojmy, případně zpracovaný materiál do rejstříku pojmů s uvedením stránky, kde se příslušné heslo v textu vyskytuje