Tvorba elektronické dokumentace

Týden 2


Základní části dokumentu

Datový soubor neboli dokument, je textový soubor, který vytváříme pomocí nástrojů textového procesoru. Každý textový dokument se skládá z prvků, které můžeme různě nastavovat a měnit. Sta-vebními prvky jsou znak, slovo, odstavec, stránka, oddíl a vložené objekty. 

Základním elementem každého dokumentu je znak, písmeno. Změně vlastností (písma, odstavce) se říká formátování. Pokud neoznačíme žádný text, nastaví se vybraný formát písma na text od po-zice kurzoru dále. Pokud chceme změnit vlastnosti písma v již existujícím textu, musíme text vybrat (označit). 

Slovo je stejně jako v běžném psaném jazyce skupina znaků oddělená od sousedních slov mezerou. Mezeru mezi slovy v textovém procesoru píšeme zásadně vždy pouze jednu

Odstavec se v textovém editoru ukončuje klávesou ENTER. Skládá se samozřejmě ze znaků, kterým můžeme nastavit vlastnosti písma. Formát odstavce dále zahrnuje množství vlastností (zarovnání, odsazení, mezery, řádkování, číslování, orámování atd.). Všechna nastavení formátu odstavce se aplikují na odstavec, ve kterém je kurzor, není třeba text odstavce vybírat. 

Stránka je prostor, do kterého píšeme text. Můžeme určit její velikost, orientaci (zda bude na výšku či na šířku), okraje po všech stranách textu a další vlastnosti. 

Oddíl rozděluje dokument do částí, které mohou mít samostatné formátování. Může začínat na sa-mostatné stránce nebo může být průběžný, takže lze mít v rámci jedné stránky více oddílů. Oddíl může mít vlastní číslování a další vlastnosti. 

Znak 

Základním elementem každého dokumentu je znak, písmeno. Skupiny znaků tvoří slova, která se od sebe oddělují jednou mezerou. Mezera se nikdy nepíše před interpunkčními znaménky (, . ; : ! ?), naopak za každým znaménkem (jedna) mezera musí být. 

Chceme-li vzhled slova nebo skupiny slov změnit, upravíme jejich vlastnosti (tzv. formát písma). Písmo je určeno sadou (fontem, druhem písma), stylem (řezem) písma a velikostí (stupněm). 


Skupiny písem 

Druhů písem je mnoha, některá se však podobají. Pro přehlednost je lze dělit do skupin. Připo-meňme, že při základním rozdělení písma rozlišujeme: 

písmo strojopisné (neproporcionální), 

písmo knižní (proporcionální. 


Písmo strojopisné – písmo, které navozuje dojem textu psaného psacím strojem. Základní vlastností tohoto písma je stejná šířka všech znaků, písmu se tedy také říká neproporcionální. Písmo strojo-pisné se dnes užívá daleko méně než dříve, protože je hůře čitelné než písmo knižní. V počítači je toto písmo reprezentováno fontem Courier New

Př. Písmo psacího stroje (neproporcionální). 

Písmo knižní – písmo, které má pro čtenáře tu nejlepší čitelnost. Písmo má pro každý znak jinou šířku a nazývá se tedy také proporcionální. Knižní písma lze rozdělit na tyto kategorie: 

písma antikvová (patková), 

písma grotesková (bezpatková), 

písma ostatní. 


Písmo antikvové – základní tiskové písmo, má stínované tahy, které jsou zakončeny serify (patkami). Někdy se také označuje jako patkové písmo. To, že má stínované tahy, znamená, že nejsou všechny linky stejně široké. Používá se při psaní základního textu (dlouhých odstavců), protože je považováno za čitelnější než písmo bezpatkové. V počítači antikvu zastupují např. písma (Times New Roman, Palatino, Bookman, Garamond, Georgia). Každé písmo má jiný vzhled a také poněkud jiné určení. Je proto chybou používat na všechny dokumenty stejné písmo. Bookman a Garamond jsou určeny pro beletrii, Georgia jak pro beletrii, tak i pro odborné texty, Palatino pro odborné a technické texty, Times New Roman je novinové písmo pro dočasné a esteticky nevýznamné dokumenty. 

Groteskové písmo – lineární bezpatkové písmo. Lineární znamená, že všechny jeho tahy (linky) jsou stejně široké. Písmo nemá ani patky ani stíny. Je velmi výrazné a používá se proto u nadpisů a ná-pisů. V počítači grotesk zastupují např. písma Arial, Helvetica, Verdana, Tahoma atd. 

Ostatní písmo – sem zahrnujeme všechna další písma, která máme k dispozici (např. písma zdobená, gotická, kaligrafická), která se hodí jen pro příležitostné dokumenty (např. pozvánky, oznámení apod.). Do této skupiny patří např. písma Blank Script, Time Script, Bruch Script, Slogan, Impuls. 


Pro základní text běžného dokumentu volíme zpravidla některé písmo aktikvové (pro odborný text nejlépe Georgiu nebo Palatino). Někdy se používá kombinace písem antikvového a vhodného gro-teskového pro nadpisy, titulky a podobné doplňkové texty.