Týden 12
Kampaně na sociálních sítích
Nástroj FaceBook Pixel
1. Facebook Pixel – nástroj na měření Facebook konverze
Než začnete používat placené reklamy na FaceBooku, tak si nainstalujte FaceBook Pixel. Používá se k nastavení remarketingu a měření konverzí – je to část HTML kódu, který dáte na web/e-shopu. Skrytá funkce FaceBook Pixelu spočívá v tom, že vám pomůže přesněji zacílit reklamy a optimalizovat nabídky [1], [2].
Obrázek 75: FaceBook Pixel.
Na Facebooku mimo běžného profilu existuje i část, která je pro business. Tu najdete pod odkazem https://www.facebook.com/business/. V této části najdeme i řadu zajímavých návodů a jedním z nich je i návod na nastavení FaceBook Pixel a nastavení základní kampaně [3].
Obrázek 76: Ukázka sekce FaceBook Pixel - help.
Na tomto místě se vám po pár klepnutích zobrazí část zdrojového kódu v HTML tento kód zkopírujte kód ze svého reklamního účtu a vložte jej na všechny stránky webu do záhlaví [4].
Webové technologie jako WordPress, nelze editovat napřímo, ale FaceBooku pixel se vkládá se pomocí speciálního pluginu, tady najdete rovnou kolonku pro vložení ID Facebook pixelu. V tom případě nebudete vkládat celý kód, vložíte do kolonky jen ID ze svého Facebook Pixelu, zbytek kódu za vás web vygeneruje [5].
Důležité je jen na dvou místech zkontrolovat ID číslo, abyste zadávali správné číslo pro správnou funkci [6].
Obrázek 77: Ukázka sekce FaceBook Pixel - help.
Postup pro nastavení měření Facebook konverzí
Pokud máte nakonfigurováno měření cílů nebo transakcí v Google Analytics, uvidíte výsledky i tam. Jen nesmíte zapomenout na UTM parametry u všech Facebook reklam (doporučuji dát jako Campaign Source „facebook.com“ a jako Campaign Medium „cpc“), [7].
Facebook konverze určitě nastavte na hlavní web i na e-shop ve 100 % případů. Umí toho totiž daleko víc, než jen měřit výsledky – umí na Facebooku lépe najít vaše zákazníky a dokonce je „naklonovat“. Dostaneme se k tomu v dalších částech [8], [9].
Obrázek 78: Ukázka sekce FaceBook Pixel - help.
Jenom část kódu na web nestačí, je potřeba nastavit párování hodnot nákupů popřípadě měny. Pakliže chceme jako konverzi měřit třeba odeslání poptávkového formuláře, můžete využít události Lead viz obrázek.
Cílem FaceBook Pixelu je, aby se daný skript aktivoval po úspěšném odeslání poptávky. Ověření FaceBook Pixelu jde pomocí prohlížeče Google Chrome díky speciálnímu doplňku. Řešením je nainstalovat si v Chrome rozšíření Facebook Pixel Helper. Pokud používáte Google Tag Manager, je lepší Facebook pixel vložit přes něj [10].
2. FaceBook kampaně
Dnes máme k dispozici deset typů FaceBookových kampaní, v 99% případů využíváme jen čtyři z nich. Kampaň na Návštěvnost a Konverze se na první pohled skoro neliší přitom jsou jedny z nejpoužívanějších, konverze umožní měřit obě dvě.
Facebook má vnitřní systém umělé inteligence řízené znalostními modely, která rozhodne, komu reklamu ukáže [11].
Obrázek 79: Ukázka nastavení kampaně.
3. Okruh uživatelů
Už Robert Kiyosaki upozornil ve svých knihách na důležitost budování okruhů (síťí). Často se podaří získat konverze dokonce levněji než z remarketingu.
K založení okruhu uživatelů ke kampani je nejlepší nahrát do Facebooku seznam vašich klientů. Potom nastavíte cílovou zemi a velikost okruhu v procentech. Na začátek doporučuji použít 1%, postupem času můžete velikost okruhu rozšiřovat [12].
Obrázek 80: Ukázka nastavení kampaně.
Facebook vyhodnotí zdrojové informace a ze všech uživatelů na daném území najde 1% uživatelů, kteří se co nejvíc svým profilem podobají lidem ve zdroji.
Jestliže nahrajete kompletní seznam svých klientů, Facebook je dokáže „naduplikovat“ – najít lidi, kteří jsou jim co nejvíce podobní. Na tuto skupinu potom zacílíte s reklamou [13].
3. Práce s okruhem uživatelů
Jedná se o metodu cílení, kterou Facebook umožňuje. Kombinací je mnoho, hlavní možnosti cílení jsou:
Geografické cílení; v ČR lze jít až na úroveň vesnic nebo PSČ. Dokonce můžete zacílit na lidi, kteří v dané lokalitě nedávno byli nebo jsou tam jen přechodně.
· Zacílení podle jazyka, ve kterém uživatelé mají svůj Facebook účet.
· Zacílení podle věku a pohlaví.
· Zacílení podle demografických údajů; vzdělání, stav, věk dětí, blížící se narozeniny…
· Zacílení podle zájmů.
· Zacílení podle chování.
· Zacílení můžete navíc kombinovat nebo zúžit.
Možnosti zacílení jsou téměř neomezené. Dobrému výběru cílové skupiny musíme věnovat extrémní pozornost. I když můžete s reklamou zacílit na všechny lidi v ČR/SR, malý zájem o vaši reklamu Facebook potrestá menším počtem zobrazení a výrazně vyšší cenou za kliknutí.
Cílení stačí nastavit jen při prvním zakládání kampaně a uložit si je pro další použití. Opětovně budete na stejnou skupinu cílit s více reklamami nebo znovu [14].
4. Strategie Facebook - mechanismy doručování
Existují různě zaměřené typy kampaní mají odlišné mechanismy doručování. Proto strategie optimalizace pro doručování reklam (= jak a za co budete platit) se liší podle typu kampaně.
· Nejčastěji jsou používané strategii
· Konverze
· kliknutí na odkaz
· zobrazení
· denní jedinečný dosah
· potenciální zákazníci
· zájem o příspěvek.
U každé strategie je navíc možnost dalších nastavení parametru a mechanismu fungování (automatický, manuální části nastavení parametrů). Ideální je použít optimalizaci zaměřenou na konverze s automatickou výší nabídek. Nejlepší je použít optimalizaci na kliknutí na odkaz s ruční výší nabídek. Pokud zamýšlíte být co nejvíce vidět a o kliknutí nebo konverze vám tolik nejde, zvolíte patrně strategii denní jedinečný dosah. U propagace konkrétního příspěvku zvolíte nejčastěji zájem o příspěvek – i když ani kliknutí na odkaz nemusí být od věci, pokud je cílem uživatele přes příspěvek přilákat na váš web [1], [15].
5. Typy Facebook reklam u FaceBook Pixelu
Pokud plánujete použít jednu reklamu ve více kampaních nebo sadách, byť i třeba za účelem testování, není od věci využít příspěvků stránky. Příspěvky stránky můžete použít ve více reklamách. Přijde vhod při testování reklam nebo při cílení na více publik. Když použijete jeden Příspěvek stránky ve víc reklamách, tyto reklamy potom navzájem sdílí počty Like, sdílení a komentáře. Naopak když jednu reklamu naduplikujete, každá kopie si žije svým vlastním životem a počty Like apod. se potom „rozmělní“ [1], [3].
Obrázek 81: Ukázka nastavení reklam u FaceBook Pixelu.
Typy reklam:
· obrazová,
· video reklama,
· rotující reklama.
6. Jak klasifikovat zákazníky na FaceBooku
Dle fáze nákupního cyklu pokud zůstaneme u příkladu obecného produktu, v podstatě můžete narazit na tři typy zákazníků:
1. lidé, kteří o koupi produktu v současné době neuvažují.
2. lidé, kteří zvažují koupi produktu.
3. lidé, kteří chtějí konkrétní značku nebo typ produktu.
Cílit reklamou na produkt první skupině lidí nemá velký smysl. Těchto lidí bude mizivý počet a energie vložená do náročného vysvětlování klíčových funkcí se nikdy nevrátí [1], [8].
Pokud máte obchod s doplňky pro daný produkt a chcete tyto lidi zaujmout, je potřeba jim v této fázi nabídnout např. nějakou službu s tím spojenou k produktu zdarma „Například kurz cvičení“. Zaujmete, lidé se o vás dozvědí a možní někdy v budoucnu od vás něco koupí, protože jste jim s něčím pomohli a budou vám věřit víc, než někomu úplně neznámému.
U druhé kategorie lidí je sice větší šance na prodej produktu, ale nemusejí chtít koupit teď a nemusejí chtít právě značku produktu, kterou nabízíte. Znovu klasická reklama nemusí být úspěšná. Lépe může fungovat třeba průvodce výběrem nového produktu nebo srovnání funkcí s několika konkurenčními typy [7].
Při zacílení na skupinu jedna a dva vám jde hlavně o navázání komunikace s potenciálními zákazníky (zájemci). Ideálně pomocí něčeho, co je posune do další fáze nákupního cyklu a zároveň vás představí jako důvěryhodnou firmu [9].
Třetí skupina zákazníků chce koupit. Tady byste už měli nabízet jen konkrétní produkty a vysvětlit zákazníkům, v čem je vaše nabídka ta nejlepší na trhu [1], [4].