Týden 2
Redakční systémy
Content management system (CMS) česky systém pro správu obsahu je specifický software zajišťující správu nejčastěji webového stránky, webové aplikace nebo obsahu internetového obsahu. Pro CMS se často používá termín redakční systém [1], [2], [3].
Členění redakčního systému:
· administrátorské - vstup do zabezpečené zóny, kde se dají dělat rozsáhlé úpravy webu, pluginů, článků, themes.
· uživatelské, část viditelná návštěvníkovi, případně část určená k uživatelské interakci (blogy, publikování a úprava příspěvků).
Funkce redakčního systému:
· Tvorba, modifikace a publikace dokumentů (článků) prostřednictvím webového rozhraní s využitím jednoduchého online WYSIWYG editoru,
· řízení přístupu k dokumentům a částem webu (zpravidla se správou přístupových práv),
· správa diskusí a komentářů [4], [5].
· správa a publikování souborů a dokumentů ke stažení,
· správa obrázků či videí,
· správa kalendáře a plánování událostí [6],
· statistiky přístupů,
· CEO optimalizace,
· propojení se sociálními sítěmi.
Klíčové výhody CMS:
· Správa webu bez znalosti HTML a CSS kódování,
· Snadná změna obsahu bez programátora,
· Podpora a integrace prvků sociálních sítí do webu,
· Možnost zakoupení a integrace šablon.
Redakční systémy jsou většinou freeware vyvíjené na platformě PHP a databázi MySQL. Nejpoužívanější redakční systémy jsou WordPress, Joomla! nebo Drupal [7].
WordPress
WordPress je redakční systém vydávaný jako open source založený na technologiích PHP a MySQL a vyvíjený pod licencí GNU GPL. Systém je jedním z nejpoužívanějších na světě a má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu. Dle statistik společnosti je používán jako CMS na více než 27 % webových stránek na světě a překonává tak konkurenční systémy jako například Joomla či Drupal, které se drží pod třemi procenty. Takřka od začátku má systém českou lokalizaci. Tu má v současné době na starosti Pavel Hejn. Z dalších zajímavostí můžeme zmínit statistiky ze srpna 2017, kde se předpokládá instalace WordPressu až na 130 000 českých stránkách. WordPress existuje ve verzích od 1.5 až po dnešní 4.9 (15.11.2017), [8], [9], [10].
Klíčové vlastnosti:
· open source,
· podporuje standardy XML, XHTML, CSS,
· integrovaný editor obázků,
· podpora standardů odkazů pro internetové vyhledávače,
· podpora themes,
· podpora widgetů,
· kategorie a příspěvky,
· podpora uživatelských účet s rozdílným nastavením.
Systém WordPress využívají například následující společnosti:
Česká republika: časopis EMI, Lutalu s.r.o., časopis Level, magazín Interval.cz
Zahraniční weby: televizní kanál BBC America, The Walt Disney Company, Mercedes-Benz
Obrázek 39: Ukázka redakčního systému WordPress.
Na výše uvedeném obrázku je ukázka webového rozhraní pro administraci celého webového rozhraní. K tomuto rozhraní se nejběžněji dostaneme otevřením stránky: www.mojedomena.cz/admin. Na pravé straně zápatí je vidět přihlášený uživatel, v levém tmavě šedém sloupci je hlavní menu a každá otevřená položka se zobrazuje napravo od něj. Pod záložkou nástěnka je náhled na aktuální verzi systému WordPress, případná upozornění na aktualizace jednotlivých modulů a informaci o webovém prohlížeči. Pod záložkou stránky se dostaneme k úpravě jednotlivých stránek webu. Ty můžeme upravovat pomocí jednoduchého editoru nebo pokud šablona podporu, tak přes Visual Composer, který umožňuje stránku vystavět z jednotlivých bloků. Pod záložkou pluginy se ukrývají nastavení stávajících pluginů a dále možnost je rozšířit tím, že si stáhneme pluginy nové [11], [12], [13].
Joomla!
Joomla! je bezplatný redakční systém určený pro účely publikování informací na internetu. Ke své činnosti potřebuje jazyk PHP a databázi MySQL. Joomla! již v základní verzi zvládne caching, indexaci stránek, RSS, tisknutelné verze stránek, zobrazování novinek, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání v rámci webserveru, lokalizace a vícejazyčné verze. Joomla! je licencována pod GNU General Public License [14].
Netradiční jméno joomla je anglický fonetický přepis svahilského slova jumla (vyslov džumla), které vyjadřuje „všichni dohromady“ nebo „v celku“.
Oproti WordPressu nemá v dnešní době tak časté aktualizace, což je dáno tím, že vývojový cyklus je nastaven, aby nová verze vyšla každých 6 měsíců. Každá verze ma navíc omezenou dobu podpory, což znamená, že například verze z konce roku již v dnešní době nejsou podporovány [1], [2].
Obrázek 40: Ukázka redakčního systému Joomla!.
Drupal
Drupal je redakční systém pro správu obsahu, který původně vyvinul Dries Buytaert. Umožňuje tvorbu internetových webů, blogů, časopisů, internetových obchodů a jiných komplexních webových systémů. Je naprogramován v jazyce PHP. Standardními databázemi v Drupalu jsou relační databáze MySQL a PostgreSQL a od verze 7 i SQLite. Pomocí rozšiřujících modulů je možné používat další typy databází - MSSQL, Oracle, MongoDB [4], [5], [6].
Drupal toho v základním modulu mnoho nenabízí, ale díky otevřenosti API je dispozici řada modulů a pluginů, které funkčnost rozšiřují například do oblasti komerce nebo vzdělávání. Samozřejmostí jsou i moduly pro úpravu grafického stylu tzv. themes [7], [8].
V České republice se tímto systémem zabývá řadu let Jan Polzer, který o něm píše i odborně zaměřené knihy.
Z webů, které běží na systému Drupal bychom mohli jmenovat Ozzy Osbourne, Prima - portál televizní stanice, Česká televize - portál kanálu ČT24, Karlovy Vary nebo Bobcat.cz [9], [10].
Obrázek 41: Ukázka redakčního systému Drupal.