Tvorba elektronické dokumentace

Týden 10


Komprese ajejí parametry

Komprese je definována jako proces zakódování vstupní informace pomocí určitého kódovacího schématu tak, aby výstupní informace měla menší velikost (zabírala méně bitů nebo jiných jednotek, které udávají množství informace). Opačný proces ke kompresi nazýváme dekompresí. 

Komprese se provádí pomocí komprimačních programů, jejichž funkce spočívá ve zmenšení velikosti datových souborů na pevném disku. Důležité je, že různá data potřebují rozdílný přístup ke kom-presi, takže je nutné jinak komprimovat soubory textové, binární nebo ty, které obsahují obrázky, fotografie a videa apod. 

Mezi hlavní parametry, které ovlivňují kompresi, patří: 

 rychlost komprese, 

 rychlost dekomprese, 

 komprimační poměr. 


Kompresi můžeme dělit podle způsobu ukládání dat na ztrátovou a bezztrátovou

Dekomprese 

Dekomprese, jak název napovídá, je opačný proces ke kompresi. Jedná se tedy o obnovení již zkom-primovaných souborů do jejich původní podoby. Každý komprimační program musí data umět jak zkomprimovat, tak zpět dekomprimovat. Rychlost komprese a dekomprese patří mezi parametry, které je nutné sledovat. 

Komprimační poměr 

Komprimační poměr je důležitý ukazatel, co se týče výkonnosti komprese. Bezztrátovou komprimací nedosáhneme tak velkého komprimačního poměru jako u ztrátové komprese. 

Kompresní poměr se vyjadřuje jako poměr velikosti nekomprimovaných dat a velikosti dat kompri-movaných. Takže když zkomprimujeme soubor, který měl původně 200 KB na 50 KB, získáme kom-presní poměr 4:1. Tento výsledek můžeme převést na procenta a vypočítat úsporu, kterou nám komprimace přinesla. Od čísla 1 odečteme kompresní poměr a dostaneme výsledek v podobě 1- ¼ = 0,75. V tomto případě získáme 75% úsporu místa. Přitom platí, že čím vyšší procentuální vyjádření dostaneme, tím lepší je výsledek komprese (2).