Osnova předmětu:
Cílem předmětu je poskytnout studentům analyticky podložené, hlubší poznatky navazující na jejich znalosti získané v základním kurzu makroekonomie. Studenti získají pokročilé znalosti teorie a empirie v oblasti makroekonomie, důsledně postavené na mikroekonomických základech. Naučí se rozumět ekonomickému růstu, hospodářským cyklům, problematice peněžní ekonomiky, inflaci a jejím vztahům k reálné ekonomice (rozlišení mezi nominálními a reálnými veličinami), problematice nezaměstnanosti, monetární a fiskální politice, důsledkům zdanění, státnímu dluhu, mezinárodním pohybům zboží a kapitálu, formování měnových kurzů a dalším jevům (viz obsah předmětu). Cílem předmětu je také poskytnout studentům znalosti, které jsou aplikovatelné v praxi. Studenti by měli získat schopnosti a dovednosti pro efektivní a racionální ekonomické myšlení, chování a rozhodování.
Obsah přednášek:
1. Úvod do předmětu: Definice, metody a nástroje makroekonomické analýzy. Měření ekonomické aktivity: hrubý domácí produkt (HDP) a jeho složky. Metody měření HDP. Národní důchod. Blahobyt, bohatství. Deflátor domácího produktu.
2. Trh zboží: Spotřeba a úspory, investice a čistý vývoz. Výdajový model s multiplikátorem: určení podmínek rovnováhy ve dvou-, tří- a čtyřsektorovém modelu ekonomiky; multiplikátory.
3. Peníze, trh peněz, cenová hladina a inflace: Poptávka po penězích, tvorba peněz a peněžní zásoba. Kvantitativní teorie peněz. Příčiny a důsledky inflace; měření cenové hladiny a inflace; nástroje pro kontrolu inflace.
4. Model IS-LM: Křivka IS, křivka LM; současná rovnováha na trhu zboží a trhu peněz (aktiv). Monetární a fiskální politika v modelu IS-LM.
5. Model AS-AD: Agregátní poptávka a nabídka v krátkém a dlouhém období, určení rovnováhy. Posuny křivek AS a AD. Monetární a fiskální politika v modelu AS-AD.
6. Trh práce: Produkční funkce a poptávka po práci. Agregátní poptávka po práci a agregátní nabídka práce, nezaměstnanost, přirozená míra nezaměstnanosti. Poptávková, nákladová inflace, inflační očekávání a setrvačná inflace. Phillipsova křivka a její vývoj. Okunův zákon.
7. Monetární politika: Cíle a nástroje monetární politiky; centrální banka a její role; nezávislost centrální banky. Aktivistická měnová politika; racionální očekávání a neúčinnost politiky. Inflační cílování.
8. Fiskální politika: Cíle a nástroje fiskální politiky. Multiplikátor fiskální politiky, Barrova-Ricardova ekvivalence. Daně a ekonomický růst. Saldo veřejných rozpočtů a veřejný dluh.
9. Mezinárodní makroekonomie: Determinace měnového kurzu; měnový kurz v krátkém období. Teorie parity kupní síly. Režim stabilního a plovoucího měnového kurzu. Platební bilance a vnější rovnováha; mezinárodní obchod a jeho dopady: teorie absolutních a komparativních výhod. Marshall-Lernerova podmínka.
10. Model IS-LM-BP: Křivka BP – rovnováha platební bilance. Mundell-Flemingův model: dokonalá kapitálová mobilita. Fiskální a monetární politika (stimulace poptávky) v režimu volně pohyblivého měnového kurzu a v režimu stabilního měnového kurzu.
11. Cyklický vývoj ekonomiky: Historie a empirie; fáze ekonomického cyklu; exogenní a endogenní faktory ekonomického cyklu. Monetární cykly, reálné cykly. Přístupy nové klasické makroekonomie a nové keynesiánské makroekonomie.
12. Dlouhodobý ekonomický růst a rozvoj: Neoklasický model růstu, exogenní technologický pokrok; teorie endogenního růstu; společenské instituce a ekonomický růst.
Obsah cvičení
1. Měření ekonomické aktivity: hrubý domácí produkt (HDP) a jeho složky. Metody měření HDP. Národní důchod.
2. Trh zboží – spotřeba a úspory, investice a čistý vývoz. Výdajový model s multiplikátorem: určení podmínek rovnováhy ve dvou-, tří- a čtyřsektorovém modelu ekonomiky; multiplikátory.
3. Peníze, trh peněz, cenová hladina a inflace: Poptávka po penězích, tvorba peněz a peněžní zásoba.
4. Příčiny a důsledky inflace; měření cenové hladiny a inflace: index spotřebitelských cen, implicitní cenový deflátor.
5. Trh práce: měření nezaměstnanosti a dalších relevantních indikátorů trhu práce.
6. Model IS-LM: Křivka IS, křivka LM; současná rovnováha na trhu zboží a trhu peněz (aktiv).
7. Monetární a fiskální politika v modelu IS-LM.
8. AS-AD model: Agregátní poptávka a nabídka v krátkém a dlouhém období, určení rovnováhy.
9. Monetární politika: Cíle a nástroje monetární politiky; centrální banka a její role; funkce centrální banky, nezávislost centrální banky; monetární politika v otevřené ekonomice.
10. Fiskální politika: Cíle a nástroje fiskální politiky; multiplikátor fiskální politiky, Barrova-Ricardova ekvivalence; saldo veřejných rozpočtů a veřejný dluh.
11. Determinace měnového kurzu; platební bilance;
12. Mezinárodní obchod: teorie absolutních a komparativních výhod,
Podmínky ukončení:
Zápočet: aktivní účast na cvičeních: body za řešené úkoly, případně malé testy; dva zápočtové testy: v polovině semestru, na konci semestru.
Zkouška: ústní (1 otázka podle osnovy, doplňkové dotazy k navazujícím tématům).
Povinná literatura:
HOLMAN, R. Makroekonomie: středně pokročilý kurz. 3. vyd. Praha: C.H. Beck, 2018. 480 s. ISBN 978-80-7400-541-1.
HOLMAN, R. Makroekonomie středně pokročilý kurz: sbírka řešených otázek a příkladů. Praha: C.H. Beck, 2013. (cvičení)
Doporučená literatura:
JUREČKA, V. a kol. Makroekonomie. 4. vyd. Praha: Grada Publishing, 2023. ISBN 978-80-271-3635-3.
Dornbusch, R.; Fischer, S.; Startz, R.: Macroeconomics. 13. vydání. New York, McGraw-Hill 2017.
ŠTANCL, L. Makroekonomie 2. Olomouc: Moravská vysoká škola Olomouc, 2017. 290 s. Studijní text dostupný na portálu EDULAM (https://edulam.cz/elektronicka-knihovna/).
MANKIW, N. G. Macroeconomics. MacMillan, 2019. ISBN 9978-80-7261-537-7.
SOUKUP, J. a kol. Makroekonomie. Praha: Management Press, 2018, 536 s. ISBN 978-80-726-1219-2.
HOLMAN, R. Makroekonomie – středně pokročilý kurz: sbírka řešených otázek a příkladů. Vyd. 1. Praha: C.H. Beck, 2013. 57 s. ISBN 978-80-7400-485-8.