Týden 4
Zásady přípravy textu
Úpravě textu je vždy potřeba věnovat velkou péči. Prvním předpokladem je bezpodmínečná jazy-ková správnost, volba jazykově i technicky správných termínů a názvosloví, jednotnost značení. V tomto ohledu jsou dostatečně známým vodítkem zejména Pravidla českého pravopisu, dále nej-různější terminologické a pojmové slovníky. Zásady definované v pravopisných pravidlech je nutné ještě doplnit o zásady správného zápisu textu.
Použijeme-li v dokumentu knižní (proporcionální) písmo, musíme současně respektovat zásady zá-pisu všech znaků, které toto písmo má a kterými se odlišuje od písma strojopisného. Důvody, proč tyto znaky vůbec vznikly, jsou v zásadě tři:
Zlepšují čitelnost textu, tj. jejich grafická stránka usnadňuje čtení a rozpoznávání očima.
Nesou významovou informaci. Podporují tedy rychlejší pochopení čteného textu.
Zlepšují estetickou úroveň dokumentu.
4.1.2 Znaky, ve kterých se často chybuje
Nyní uvedeme správné způsoby psaní znaků a spojení znaků, ve kterých se často chybuje. Pokud znak nenajdeme na klávesnici, můžeme jej napsat pomocí ASCII kódu nebo můžeme použít nabídku VLOŽENÍ – SYMBOL – DALŠÍ SYMBOLY a zvolit kartu SPECIÁLNÍ ZNAKY.
Mezery
Mezislovní mezera — píše se jediným stiskem mezerníku. Nikdy tuto mezeru nepoužíváme pro ja-kékoliv zarovnávání pod sebe, pro mezeru u prvního řádku odstavce, v tabulkách atd. Mezislovní mezera podléhá formátování, mění tedy svou velikost a nelze pomocí ní měřit jakékoliv vzdálenosti. Mezi dvě slova vkládáme vždy jen jednu mezislovní mezeru.
Nezlomitelná mezera — používá se mezi takovými slovy a spojeními, mezi nimiž nesmí nikdy nastat konec řádku. Nezlomitelné mezery rovněž nemohou být nikdy dvě za sebou. V programu MS Word bohužel nemáme nezlomitelnou mezeru k dispozici, což je velký nedostatek tohoto programu. Je 43 HLADKÁ SAZBA A JEJÍ PRAVIDLA
třeba místo nezlomitelné mezery využít jiný speciální symbol a nouzově se používá tzv. pevná me-zera. Pevná (nezlomitelná) mezera se povinně užívá při zápisu:
fyzikální veličiny (např. 25 kg),
kalendářního data (např. 1. ledna 2009),
jména osoby včetně titulu (např. J. K. Tyl, Ing. Pokorná),
čísla tvořeného více číslicemi (např. 512 415,23),
jednoznakových předložek a spojek s následujícím slovem (jedná se o tyto znaky v, s, z, k, o, u, a, i), jedinou přípustnou výjimkou je spojka a v sazbě do úzkých sloupců.