Tvorba elektronické dokumentace

Týden 3

Znaky, ve kterých se často chybuje 

Nyní uvedeme správné způsoby psaní znaků a spojení znaků, ve kterých se často chybuje. Pokud znak nenajdeme na klávesnici, můžeme jej napsat pomocí ASCII kódu nebo můžeme použít nabídku VLOŽENÍ – SYMBOL – DALŠÍ SYMBOLY a zvolit kartu SPECIÁLNÍ ZNAKY. 

Mezery 

Mezislovní mezera — píše se jediným stiskem mezerníku. Nikdy tuto mezeru nepoužíváme pro ja-kékoliv zarovnávání pod sebe, pro mezeru u prvního řádku odstavce, v tabulkách atd. Mezislovní mezera podléhá formátování, mění tedy svou velikost a nelze pomocí ní měřit jakékoliv vzdálenosti. Mezi dvě slova vkládáme vždy jen jednu mezislovní mezeru. 

Nezlomitelná mezera — používá se mezi takovými slovy a spojeními, mezi nimiž nesmí nikdy nastat konec řádku. Nezlomitelné mezery rovněž nemohou být nikdy dvě za sebou. V programu MS Word bohužel nemáme nezlomitelnou mezeru k dispozici, což je velký nedostatek tohoto programu. Je třeba místo nezlomitelné mezery využít jiný speciální symbol a nouzově se používá tzv. pevná me-zera. Pevná (nezlomitelná) mezera se povinně užívá při zápisu: 

 fyzikální veličiny (např. 25 kg), 

 kalendářního data (např. 1. ledna 2009), 

 jména osoby včetně titulu (např. J. K. Tyl, Ing. Pokorná), 

 čísla tvořeného více číslicemi (např. 512 415,23), 

 jednoznakových předložek a spojek s následujícím slovem (jedná se o tyto znaky v, s, z, k, o, u, a, i), jedinou přípustnou výjimkou je spojka a v sazbě do úzkých sloupců. 


Nezlomitelná mezera zajistí, že při zápisu fyzikálních veličin bude jednotka na stejném řádku jako číselná hodnota, podobně nebude na dva řádky děleno třeba datum, jméno osoby včetně titulu, číslo tvořené více číslicemi, jednoznaková předložka a spojka s následujícím slovem. Nezlomitelná mezera nahrazuje mezeru mezislovní a vkládá se kombinací kláves CTRL + SHIFT + MEZERNÍK nebo pomocí nabídky VLOŽENÍ – SYMBOL – DALŠÍ SYMBOLY – SPECIÁLNÍ ZNAKY. Za předložky s, z, v, k umí MS Word vkládat pevné mezery při psaní automaticky. Tuto užitečnou vlastnost nastavíme v nabídce mluvnice SOUBOR – MOŽNOSTI – KONTROLA PRAVOPISU A MLUVNICE – MOŽNOSTI AUTOMATICKÝCH OPRAV (2). 

Mezislovní zúžená mezera — používá se tam, kde je obyčejná nezlomitelná mezislovní mezera příliš široká. Některé verze Wordu tento symbol vůbec nemají. Lze jej vložit z nabídky VLOŽENÍ – SYMBOL. Na kartě SPECIÁLNÍ ZNAKY najdeme položku se záhadným názvem 1/4 DLOUHÁ MEZERA. Užívá se zejména u iniciál nebo v případě čísla s více skupinami. Tato mezera však bohužel není nezlomitelná, musíme ji tedy použít jen tehdy, nehrozí-li v její blízkosti řádkový zlom. 

Dlouhá mezera — používá se k oddělení určitých celků, kde by obyčejná mezislovní mezera byla příliš malá (např. u matematických vzorců). Vkládá se opět z nabídky VLOŽENÍ – SYMBOL, karta SPE-CIÁLNÍ ZNAKY (2). 

Členící (interpunkční) znaménka 

Spojovník je krátká vodorovná čárka: „-“, která se vkládá přímo z klávesnice. Používá se vždy bez okolních mezer, jeho použití stanovují Pravidla českého pravopisu, například v těchto situacích: 

 označení jedné věci, objektu, jednoho místa více slovy (například Praha-Klánovice, aspekt technicko-ekonomický, apod.), 

 podmínková část „-li“, (například bude-li). 


Řadu dalších případů je potřebné ověřit v Pravidlech českého pravopisu. Při vkládání spojovníku je potřebné dbát na to, že spojovník, který by se dostal na konec řádku, by se chápal jako rozdělovník. 

Podle pravidel pravopisu se takový spojovník musí zopakovat na začátku řádku následujícího. K tomu ovšem nemáme ve Wordu žádné prostředky. Můžeme však využít speciálního znaku pevná pomlčka. Tento chybně přeložený a interpretovaný název by měl správně znít nezlomitelný spojov-ník. Je to znak, který se chová jako spojovník, avšak dojde-li na konec řádku, přesune se automaticky i s okolními slovy na řádek následující (3). 

Pomlčka je rovněž vodorovná čárka, ale tenčí a podstatně delší než spojovník. Pravidla českého pra-vopisu stanovují použití pomlčky ve dvou rozdílných případech a podle toho se taky kolem pomlčky používají či nepoužívají mezislovní mezery: 

 Větná pomlčka – nahrazuje interpunkční čárku v souvětí. Píše se s okolními mezerami. (na-příklad: Všechno funguje – až na funkci destilace. Dodáme do prodejny ložní soupravy – kre-pové.) 

 Rozsahová pomlčka – nahrazuje slova „až“, „až do“, „versus“. Píše se bez okolních mezer a nesmí zůstat na konci řádku, v tom případě se nahrazuje slovním vyjádřením. (například: pracovní doba 8–16 hodin, železniční trať Rybník–Lipno, fotbalové utkání Real–Ajax, atd.) 


Pomlčka se v celém textu píše jednotně. Vkládá se z klávesnice využitím ASCII kódu 0150 nebo z na-bídky VLOŽENÍ – SYMBOL, karta SPECIÁLNÍ ZNAKY, položka KRÁTKÁ POMLČKA (4). 

Uvozovky se sázejí těsně k výrazu nebo k větě, kterou uvozují, a jsou dvojího typu: 

 oblé („Toto jsou oblé uvozovky.“), 

 úhlové (»Toto jsou úhlové uvozovky.«). 


Nejčastěji se používají oblé uvozovky. Počáteční uvozovky mají tvar devítek a jsou umístěny na účaří, koncové pak mají tvar šestek a jsou umístěny u horní dotažnice. Vkládají se automaticky klávesou pro uvozovky. Je-li program správně nastaven, pak sám vloží za mezerou uvozovky počáteční, za ně-jakým znakem pak uvozovky koncové. Toto nastavení nalezneme v nabídce MOŽNOSTI AUTOMATIC-KÝCH OPRAV, karta AUTOMATICKÉ OPRAVY FORMÁTU PŘI PSANÍ. Tím je také zaručeno správné mezero-vání. (Pozor! Toto pravidlo neplatí vždy a uvozovky je třeba kontrolovat!) 

Úhlové uvozovky lze vložit z nabídky VLOŽENÍ – SYMBOL, karta SYMBOLY. (Pozor! Hrozí záměna s ma-tematickým symbolem „mnohem menší než“.) Úhlové uvozovky se přimykají těsně k uvozovanému textu a v různých jazycích se sázejí různě. V českém jazyce ukazují svými hroty k uvozovanému textu, ve francouzštině a ruštině jsou vkládány právě naopak. 

Závorky – dávají se do nich části textu, kterou jsou do věty volně vloženy a nejsou jejich přímou součástí. Vkládání závorek nepředstavuje větší problém, jen je potřeba dávat pozor na mezerování — uvnitř závorek mezery nejsou. (tj. píší se takto). 

Kulaté závorky se používají v matematických výrazech, do hranatých závorek se dává výslovnost. Dává-li se do závorek celá věta, sází se interpunkce uvnitř závorek, v opačném případě se inter-punkce umisťuje za koncovou závorku. Příklad: (Správné [vkládání] závorek.) 

Výpustek (tři tečky) nahrazuje nevyřčenou část věty, případně vynechávku v citaci. Je vkládán opět z nabídky VLOŽENÍ – SYMBOL, karta SPECIÁLNÍ ZNAKY. Ve Wordu se přisazuje bez mezery. Na druhé straně se používá normální mezislovní mezera. Jestliže je výpustek na konci věty, nepíše se za ním již další tečka. Příklad: Byl tam… nebo snad ne? Udělal by to, ale… 

Tečka, dvojtečka, středník, otazník, vykřičník se píší hned za slovo. Za každé interpunkční znaménko však náleží jedna mezera. Následuje-li více interpunkčních znamének, patří mezera až za poslední z nich. Tečka se nepíše za nadpisy. Pokud věta končí zkratkou (která má u sebe tečku), další tečka se již nepíše. (Pokud je v závorce celá věta, píše se tečka do závorky.) Pokud je v závorce jen část věty a věta závorkou končí, píše se tečka za závorku (třeba tady). Totéž platí pro všechna interpunkční znaménka. Dvojtečka ve významu sportovního výsledku se uvádí bez mezer (1:0), ve významu dělení se uvádí s mezerami (6 : 3 = 2). 

Značky 

Jednotky a označení měny mají být vždy na stejném řádku s příslušnou číselnou hodnotou (např. 15 kW, 25 Kč). K oddělování používáme nezlomitelnou mezeru. Značky jednotek bez čísla se v textu neuvádějí, ale vypisují slovy. Nastanou-li při spojení čísla a jednotky potíže, je možné značku jed-notky vypsat celým slovem a oddělit od číselné hodnoty. 

Značka peněžní měny se píše před číslo, je-li desetinné (např. Kč 6,80), je-li číslo celé, píše se měna za něj (např. 13 Kč). Tisíce a miliony se oddělují (nezlomitelnou) mezerou (např. 10 650 834 lidí), u peněžních částek tečkou (např. 12.145 Kč nebo Kč 54.990,– bez DPH). Čísla do čtyř číslic včetně se zapisují bez mezer. Ve výčtech mají být desetinné čárky pod sebou (použijeme desetinný tabulátor nebo textovou tabulku). 

Procento, stupeň jsou znaky, u nichž se užívají dva způsoby psaní mezer: 

 zápis bez mezery — znamená jedno slovo (např. 10% čteme jako „desetiprocentní“, 10º čteme jako „desetistupňový“), 

 zápis s mezerou (nezlomitelnou) — znamená dvě slova (např. 10 % čteme jako „deset pro-cent“, 10 ° čteme jako „deset stupňů“). 

Znak % vkládáme přímo z klávesnice, znak pro stupně, tedy º lze zapsat s využitím nabídky VLOŽENÍ – SYMBOL, karta SYMBOLY, v přehledu znaků písma najdeme znak pro stupeň a vložíme. Pozor! Nej-prve je potřeba nastavit správnou znakovou sadu – na kartě SYMBOLY volíme v seznamu PÍSMO po-ložku (NORMÁLNÍ TEXT). 

Značka & (et) se používá ve funkci spojky dvou jmen ve významu „a“. Z obou stran se odděluje ne-zlomitelnými mezerami (například u označení firmy Novák a syn — Novák & syn). 

Značka paragraf (§) se používá v právnických textech, zásadně jen s číslem, odděluje se nezlomitel-nou mezerou. Znak se vkládá přímo z klávesnice. Uvádí-li se více čísel paragrafů za sebou, značka paragrafu se zobrazuje jen jednou (například: podle § 314 a 246 odst. 1, zákona…). 

Matematické značky se oddělují mezerami podle pravidel matematické sazby. Mezi nejběžnější ma-tematické značky patří aritmetické operátory: 

 matematické plus (+), 

 matematické minus (–), 

 znak násobení (), 

 znak dělení (). 


Matematické minus je vodorovná čárka, která má správně mít velikost i tloušťku odlišnou jak od spo-jovníku, tak od pomlčky. Bohužel ve Wordu neexistuje jednoduchá možnost vkládání tohoto znaku do textu, neboť se dá získat pouze ve výrazech vkládaných pomocí externího Editoru rovnic (nabídka VLOŽENÍ – OBJEKT, položka EDITOR ROVNIC 3.0). Společně se znakem minus je potřeba vložit i správ-nou mezeru, která podléhá pravidlům matematické sazby. Například ve výrazu a − b vystupuje minus jako binární operátor, musí tedy mít kolem sebe dlouhé mezery, zatímco ve výrazu −b + a je unární a předsazuje se bez mezery (1). V textu si často pomůžeme tím, že místo znaku minus použi-jeme krátkou pomlčku (např. –3). 

Znak násobení má svou zvláštní podobu, proto jej nikdy nesázíme pomocí malého písmene „x“ ani *. Vkládá se z nabídky VLOŽENÍ – SYMBOL, karta SYMBOLY, kde jej vyhledáme ve znakové sadě SYM-BOL. Využijeme jej v matematické sazbě, v textu pouze ve spojení s číslem, kdy se přisazuje bez me-zery za číslo (například 14×). U jednodušších číslovek je doporučeno celé slovo vypsat (například pětkrát). 

Čísla a číslice 

Telefonní a faxová čísla se většinou píší ve skupinách po třech číslicích, předvolba se odděluje zá-vorkami. Také zde pro oddělení trojčíslí používáme nezlomitelnou mezeru. Příklad: (+420) 565 577 898.

Kalendářní datum se píše při číselném vyjádření měsíce sestupně, jednotlivé údaje se spojují spo-jovníkem, měsíc a den se vyjadřuje vždy dvoumístně (například 2008-10-12). Při slovním vyjádření měsíce se datum píše vzestupně a jednotlivé části data se oddělují nezlomitelnou mezerou (napří-klad 12. října 2008). Připouští se i možnost vzestupného zápisu data s číselně vyjádřeným měsícem s tečkami. Den, měsíc a rok také oddělujeme nezlomitelnou mezerou. (např. 12. 10. 2008). Rok se má psát čtyřmístně. Letopočty píšeme vždy bez mezer. 

Časové údaje – hodiny, minuty a sekundy jsou odděleny od sebe dvojtečkou bez mezer (například 12:00 hodin, 14:05:30 h). Desetiny sekund se od celých sekund oddělují čárkou také bez mezer (na-příklad 10:15,1 min). Hodiny, minuty a sekundy lze krátit značkami h, min, s nebo vypsat slovy. 



Následující