Tvorba elektronické dokumentace

Týden 6


Softwarové vybavení

Již v kap. 1 jsme uvedli, že počátky vytváření textových dokumentů by bylo možné položit do doby starověkých říší, kdy, se s vynálezem písma ručně pořizovaly záznamy na různých materiálech (hlína, papyrus). Prvním zásadním zlomem se v pořizování dokumentů jeví vynález knihtisku datovaný do poloviny 15. století. Je třeba poznamenat, že již před tímto obdobím existovaly jisté možnosti rozmnožování tiskovin – deskotisky. Těžkopádnost a neefektivnost těchto technik ovšem zabraňo-vala jejich většímu rozvoji. Gutenberg dal světu technologii, která se rychle začala šířit i v dalších zemích. Během několika desetiletí do roku 1500 byl knihtisk znám prakticky v celé Evropě. 

Ve 20. století se výrazně mění technologie sazby, rozvíjí se fotosazba, která umožňuje překonat ma-teriálové nesnáze při odlévání kovových liter a při jejich fyzické sazbě. Již koncem 19. Století v sou-vislosti s průmyslovou revolucí vzniká psací stroj, jehož účelem bylo usnadnění vytváření rukopisů, tj. nahrazení ručního psaní za strojopis. Psací stroj napodobuje knižní písmo, ale ve velmi omezené podobě, neobsahuje řadu znaků a symbolů a navíc nepoužívá proporcionální písmo. Není použitelný pro přípravu podkladů pro tisk, používá se pro vytváření soukromých, firemních a malonákladových dokumentů. 

V polovině 20. století se začínají rozšiřovat počítače. U nich je potřeba pracovat s texty, nejprve se zápisy programů, později i s texty obecného obsahu. Počítače nejdříve napodobují psací stroj (jeden typ písma, neproporcionální písmo, omezená sada znaků), později však s jejich masovým rozšířením vznikají aplikace, které nabízejí mnoho dalších služeb – neomezené možnosti úprav, množství růz-ných písem, používání proporcionálního písma, nápodoba knižní sazby. Použití počítačů ve zpraco-vání textů lze svým dosahem srovnat s vynálezem knihtisku. 

Počítačové programy pro zpracování textů lze rozdělit do následujících kategorií: 

 programové editory, 

 textové editory, 

 textové procesory, 

 systémy pro předtiskovou přípravu (systémy DTP).