Tvorba elektronické dokumentace

Týden 11


Základní pravidla pro vytváření bibliografických citací

O každém literárním dokumentu (nebo jeho části), který jsme prostudovali, si pořizujeme záznam v podobě bibliografické citace. Tyto citace se používají při odkazech na použitou literaturu v odbor-ných pracích. 

Citace musí být přehledná a musí obsahovat všechny údaje, na základě nichž je pak možno příslušný literární pramen bezpečně a spolehlivě identifikovat. Pro bibliografické citace jsou stanovena zcela přesná a specifická pravidla, která je nutno dodržovat. Tato pravidla (tzn. obsah, formu a strukturu záznamů) stanoví ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690 – 2: Bibliografické citace, které byly vypracovány Čes-kým normalizačním institutem. 

Citace by měla být úplná, pokud ale některý údaj chybí (nebo jej neznáme), vynecháme ho a pokra-čujeme údajem následujícím. Podoba bibliografických citací musí být jednotná v celém dokumentu (jednotný styl, formát a interpunkce). 

V případě, že některý z údajů přebíráme z jiného zdroje, uvádíme jej v hranaté závorce. Jestliže pře-bíráme nebo odhadujeme více údajů za sebou, sloučíme je do jedné závorky. Do hranaté závorky se umísťují také opravy. 

Při citování zachováváme normy pro daný jazyk. Kromě údajů o autorech a názvu nepřekládáme údaje v následujících polích: 

 údaje o vydání (1st edition), 

 nakladatelské údaje (jména nakladatelů), 

 údaje o fyzickém popisu (150 p.), 

 zkratky (3).