Tvorba elektronické dokumentace

Týden 8

Matematické a fyzikální výrazy a vztahy 

V matematických výrazech a vztazích se mohou vyskytnout především tyto hlavní skupiny symbolů a značek: 

 číslice (správný matematický termín je čísla vyjádřená číslicemi), 

 matematické symboly a značky, 

 značky jednotek, 

 symboly veličin. 


Čísla vyjádřená číslicemi 

Symboly číslic bývají při matematické sazbě bezproblémové, uveďme proto jen několik drobných poznámek: 

 Jako desetinné znaménko se u nás používá desetinná čárka, v anglických textech desetinná tečka. Pozor na nebezpečí záměny významů (i když i v českých textech každý asi pochopí vý-znam zápisu „1.32“ jako „jedna celá třicet dva“) a pozor na dodržení jednotnosti zápisu v ce-lém textu  záludné je přejímání obrázků z anglických textů do českých a ještě více přejímání obrázků z českých textů (s desetinnými čárkami!!) do anglických. 

 Číslice se pro lepší přehlednost zpravidla oddělují do skupin po třech, počítáno napravo i na-levo od desetinného znaménka, např. 41▫568,232▫8. Matematici a typografové (např. typo-grafická pravidla na www.typo.cz) toto v odborných textech vyžadují, norma (4) oddělování uvádí jako možné. (Poznámka: Vřele doporučuji v matematických a jim podobných vyjádře-ních používat místo běžné mezery tzv. pevnou mezeru - např. v obvyklém editoru Word se vloží klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+Mezerník, nebo se vloží jako symbol. Má tu výhodu, že má pevnou šíři, takže výsledek lépe vypadá. V této kapitole pro zdůraznění míst, kde me-zera být musí, používám značku „▫“.) Oddělení mezerou se nepoužívá v letopočtech, které jsou vždy bez mezery. 

 Názvy velkých číslovek mnohdy vypadají v různých jazycích podobně, ale ne vždy mají stejný význam. Číslo 106 se označuje (s určitými pravopisnými odlišnostmi) číslovkou „milion“, ale pro 109 se u nás (ale např. i v Německu) používá číslovka „miliarda“, zatímco v Británii a především v USA to je „billion“. Názvem „bilion“ se u nás ovšem označuje číslo 1012. V od-borném textu se asi tyto číslovky jako takové nevyskytnou často, ale při vyjadřování malých obsahů se kromě běžných procent a ppm („parts per million“, 106) používá označení ppb („parts per billion“, 109)  což je rozdíl od českého významu číslovky bilion (2). 

 V textu je kultivovanější psát jednoduché číslovky (základní, řadové i násobné) slovy, např. „tři možnosti“, „druhá věta termodynamiky“, „dvakrát“. Vyjádří-li se v textu číslovka čísli-cemi, nepřipojují se k ní pádové koncovky. Píšeme např. „1,5krát“ (takto bez mezery), 10me-trový (pokud nedáme přednost elegantnějšímu „desetimetrový“ nebo „o délce 10 m“).