Public Relations
Mgr. et Mgr. Radim Weiss
Public Relations
Info
Term
winter 2021


Semestrální projekt: Zadání/ukázka.
Termín prezentace: 14. 12. 2021
Rozsah: 15 minut prezentace
Návrh Analýza dosahu uživatele PRM
Chapter contains:
1
Image
1
PDF
1
Study text
4
Web
Teacher recommends to study from 5/10/2021 to 11/10/2021.
Chapter contains:
1
Study text
Teacher recommends to study from 12/10/2021 to 18/10/2021.
Chapter contains:
5
Image
1
PDF
1
Topic list
1
Video
1
Study text
Teacher recommends to study from 19/10/2021 to 25/10/2021.
Chapter contains:
1
Video
1
Study text
Teacher recommends to study from 26/10/2021 to 1/11/2021.
Chapter contains:
1
Study text
1
Web
Teacher recommends to study from 2/11/2021 to 8/11/2021.
Chapter contains:
1
Image
1
Study text
Teacher recommends to study from 9/11/2021 to 15/11/2021.
Chapter contains:
1
Video
1
Study text
Teacher recommends to study from 16/11/2021 to 22/11/2021.
Chapter contains:
1
Homework Vault
Teacher recommends to study from 23/11/2021 to 29/11/2021.
Teacher recommends to study from 30/11/2021 to 6/12/2021.
Chapter contains:
1
Homework Vault
Teacher recommends to study from 7/12/2021 to 13/12/2021.
Chapter contains:
4
Homework Vault
4
Folder
Teacher recommends to study from 14/12/2021 to 20/12/2021.

Úvod do PR

Public Relations x Marketing x Reklama

Tři termíny, se kterými se v rámci marketingových předmětů často setkáte, lidem často splývají, každý z nich má však jasně definované hranice.

Public relations se zabývají komunikováním důkladně navržených zpráv do médií za účelem budování vzájemně výhodných vztahů s veřejností. 

Reklama je na naproti tomu placená komunikační zpráva, která má lidi o něčem informovat nebo je ovlivnit, aby si něco koupili nebo vyzkoušeli. 

Marketing zastřešuje obě oblasti. To znamená, že PR je podmnožinou marketingu. Vše, co PR oddělení dělá, je určeno marketingovými cíli stanovenými organizací.

Jaké jsou podle Vás hlavní výhody Public Relations?

Kredibilita: V obecné rovině lze říci, že veřejnost důvěřuje zprávám, které přicházejí "z úst" třetí strany (v tomto případě média) více než je tomu při tvorbě vlastního obsahu (ať už placeného či neplaceného) . Dosah: Dobře nastavené strategie dokáže obsah exponovat a představit jej širokému publiku.
Úspornost: PR se řadí mezí tzv. cost-effective strategie, díky kterými můžeme zasáhnout srovnatelně velké publikum jako v případě placené reklamy.
Rozsah komunikace: PR umožňuje díky své široké paletě formátů předat širší informace o produktu/formě/organizaci/jednotlivci než jiné formy komunikace.

A jaké jsou naproti tomu hlavní nevýhody?

Nemožnost kontroly: Jedním z hlavních úskalí PR je skutečnost, že obsah nespravujete vy, ale třetí strana. Výsledná podoba či kontext tak ne vždy bude podle vašich představ a v nejčernějších scénářích se může odklonit o Vámi zamýšleného cíle.
Složitost měření: Placená reklama a její cíle, které často souvisejí přímo se zvýšením prodeje, jsou poměrně snadno měřitelné. Význam Na rozdíl od reklamy, jejíž efektivita je často patrná okamžitě, je PR spíše během na dlouhou trať. Identifikovat skutečnost, že kampaň přispěla ke zlepšení obrazu firmy nebo zvýšila známost brandu a tím přispěla k navýšení prodejů, je tak poměrně složité. Nikoli však nerealizovatelné, což dokládá možnost práce s nástroji jako je například Google Trends. Dosahy a nálady pak můžeme sledovat například prostřednictvím mediálních monitoringů.
Nejasný výsledek: Vydaná tiskovka ještě nutně nemusí znamenat, že se jí média chytnou. Jedná se vždy o loterii, kterou předurčuje hned několik faktorů. Samozřejmostí je atraktivita obsahu, ale misky vah můžete ve váš prospěch převážit i vhodně zvolenou formou, způsobem komunikace s médii či výběrem vhodných příjemců tiskovky.

PR fails

Burger King: Vegeanuary? Asi spíš ne...

Burger King se rozhodl připravit nový veganský burger, kterým se chtěl připojit k lednovému hnutí za osvětu veganství. Burger King však jaksi opomněl, že majonéza, která je součástí burgeru, se vyrábí z vajec a zároveň nebylo úplně taktní připravovat typickou americkou pochoutku na grilech, kde se běžně připravují masové burgery. Oba tyto přešlapy z novinky udělaly zcela nevhodnou volbu pro jakéhokoli vegana. Tak snad to vyjde příště, Burger Kingu!

Donald Trump: Neřízená střela bez respektu k PR poradcům i veřejnosti

Donald Trump má vždycky pravdu. Nebo si to o sobě alespoň myslí. Takto by se dala definovat veškerá komunikace, která v době jeho působení na postu prezidenta vycházela z úst tehdejšího obyvatele Bílého domu. Komentáře k neověřeným informacím, hromada dezinformací a protichůdné názory musely přinést jeho PR poradcům nejednu probdělou noc. Jeho příspěvky na Twitteru po druhé prezidentské kandidatuře již pak byly pouze posledním hřebíčkem do rakve, které jej v očích odborné i neodborné veřejnosti zcela zdiskreditovaly.


Gillette: #MeToo? Šovinistická kampaň asi nebude nejlepší cesta, děcka.

Oživit 30 let starý slogan a vsadit na tvrdou maskulinitu, to nebyl ze strany Gillette úplně dobrý krok. Obzvlášť, když byla kampaň plná testoteronem nabouchaných frajírků, kteří nedisponovali základy slušného chování a respektem k ženám. Hodně velký přešlap ještě zvýrazňuje fakt, že se jednalo o dlouho připravovanou kampaň. Příště asi trochu víc testování a zapojení širší focus group, ano, pánové a dámy z Gillette?

Samsung: Nah, nebudeme lidem říkat, že jim telefony chytnou v kapse.

Když před několika lety vyrukoval Samsung na trh s novým smartphonem, měl za to, že to bude konečně hodně žhavá novinka, která si podmaní trh a převálcuje nový iPhone. Nikdo ale nečekal, že to bude tak horké zboží, že z něj budou milovníci tohoto brandu doslova v jednom ohni.
Samsung nelenil, zásadní chyby, která způsobovala doutnání, hoření a někdy i výbuchy telefonů, si všiml a přišel se zásadním řešením, neudělat vůbec nic. Respektive značka vydala na svých stránkách varování, že mají majitelé nového smartphonu telefon vrátit na prodejně. Hrozbu se však značka snažila bagatelizovat a komunikaci extrémně podcenila. Výsledkem byla aféra, která značku stála její renomé, ale hlavně 14 mld. dolarů.

Návrh Public Relations 1 uživatele PRM

A pokud byste si chtěli prezentaci stáhnout, můžete zde.
...jen se budete muset obejít bez videí...

O čem budou další hodiny?


Příště se budeme bavit o nástrojích PR. Zjistíte tak, jakou podobu může PR mít a dozvíte se, co se ukrývá třeba pod pojmem Advertorial.

A jestli máte nástroje v malíku, můžete se začít chystat na třetí hodinu, kdy se podíváme zpátky do minulosti a probereme kořeny PR a věnovat se budeme i tématu pseudoeventu.

Počátky PR

Zkuste dohledat, kam sahají počátky PR. Co má tehdejší PR společného s tím dnešním?

Edward Bernays

Kdo to byl Edward Bernays?

Nástroje PR

Nástroje PR

Za využití správných PR nástrojů můžete dosáhnout maximální spokojenosti vašich stakeholderů a získat pozitivní odezvu, která promění vaše potenciální zákazníky na stávající klienty. A  jaké nástroje se nám tak nabízejí?

Media Relations

Media Relations (jako nedílná součást Public Relations) je strategický nástroj, který nám dává možnost prostřednictvím efektivní komunikace s novináři sdílet informace o našem brandu (organizaci, firmě, jedinci) a usměrňovat jeho vnímání čtenáři/diváky/posluchači. Součástí portfolia nástrojů Media Relations může být například vydávání tiskových zpráv, prohlášení, sdílení informačních materiálů, pozvánky na akce atp.

Navázáním dobrých vazeb s klíčovými novináři máte možnost zvyšovat povědomí o vaší značce, respektive zvyšovat pravděpodobnost, že mediální zmínky, které se budou týkat vaší společnosti budou mít pozitivní konotace.

Sociální sítě

Sociální sítě otevírají možnost obejít tradiční média, rychle komunikovat přímo se zákazníky, případně se propojovat s novináři, zvyšovat návštěvnost vašeho webu či v obecné rovině budovat vaši značku. 

Newslettery

Ideální cesta jak informovat zákazníky o novinkách. Pomáhají udržovat a upevňovat osobní vazby a prezentovat vaše firemní hodnoty. Dobře nastavený Newsletter má vedle informativního a obchodního rozměru i přidanou hodnotu pro samotného odběratele.

Brožury/katalogy

Brožury, letáky, katalogy. Často opomíjené jako překonané médium. Jejich přidanou hodnotou je však skutečnost, že nutí zákazníka o produktu stále uvažovat. V některých tržních segmentech a pro určité publikum mají stále nezastupitelnou roli.

Typickým příkladem, kde jsou katalogy stále velice aktuální, je trh s novými nemovitostmi. Kde jinde se tištěné katalogy stále těší velké oblibě?

Odpověď si nachystejte na následující hodinu.

Eventy

Možnost potkat se tváří v tvář s vašimi zákazníky je jedinečnou příležitostí, jak rozšířit povědomí o vaší značce a nabídnout nevšední zážitek. 

Co byste neměli opomenout?

  • Plánování eventu je poměrně komplexní úkol. Nepodceňte přípravu.
  • Lokální akce může být mnohdy mnohem efektivnější než velkorysý event s megalomanským rozpočtem.
  • Dobře nastavený cíl a definování cílové skupiny Vám pomůže s plánováním.
  • Netvořte event podle vašich představ, ale podle představ účastníků. Nebojte se jich zeptat, o co by mohli stát.
  • Zkuste na akci pozvat i novináře. Pomohou Vám zviditelnit akci a zároveň získáte příležitost s nimi dále komunikovat. Mít v šuplíku takový kontakt se může jednou hodit.

Employee relations

Vaši zaměstnanci stojí v první linii propagace vaší značky. Řada firem si tuto skutečnost uvědomuje a aktivně pracuje s firemní kulturou, vztahy na pracovišti, sdílením informací o kvalitativním posunu a vnášením pocitu hrdosti. Díky tomu lze efektivně snížit retenci, zvýšit pracovní morálku či produktivitu práce a zajistit, že zaměstnanci reprezentují značku v podobě, která koresponduje s vašimi cíli.

Komunitní vztahy

Klíčový prvek, který má nezanedbatelný význam především v dlouhodobém horizontu. Na důležitost udržovat vztahy s komunitou, ve které naše firma/organizace působí a kultivovat prostředí (sociální, kulturní, ekonomické atd.) s důrazem na oboustrannou komunikaci si uvědomoval již Edvard Bernays, významný průkopník teorie PR.
Nepřekonatelným ideálem v oblasti budování komunitních vztahů zůstává koncepce Tomáše Bati - ten kultivoval a dotvářel prostředí Zlína jako koncepčního prostoru pro život svých zaměstnanců, dbal na jejich ubytování, kulturní či sportovní vyžití. Odměnou mu byla loajalita kvalifikovaných zaměstnanců, kteří doplňovali skládanku Baťova úspěchu.

Partnerství

Dosah malých společností může být v oblasti PR často nevelký. Často se se tak vezou na vlně větších značek, se kterými připravují nové projekty a sjednocují komunikační strategii.

Jak najít správného partnera pro PR?

Které značky sdílejí váš cílový trh, ale nejsou vašimi konkurenty?
Které značky sdílejí náladu/přístup vaší společnosti?
Které značky mluví o tom, že chtějí vyhovět cílovému publiku?

Advertorial

Anglický termín, který vznikl spojením dvou slov (advertisement + editorial), druhem placené reklamy, která napodobuje organické útvary a plně respektuje styl daného média, ve kterém je publikována. Jedná se tedy o článek či jiný text, který má za cíl prezentovat značku či její produkty. Advertorialy se zaměřují na popis dané oblasti (například se může jednat o článek věnující se rychlému hubnutí) a prezentaci produktu) konkrétní přípravek na hubnutí/aplikace na cvičení, kontakt na dietního konzultanta atp.), případně se jako formát často využívají i rozhovory.

Nezapomeňte na značení

Věděli jste, že Advertorial by měl být vždy označen jako placená reklama?

Myslíte si, že může být Advertorial využit i v případě Televize/YouTube nebo dalších audiovizuálních médií?

Jasně, že může. Vzpomeňte si třeba na Horsta Fuchse. Rozdíl oproti běžné reklamě spočívá u televizních Advertorialů ve formátu, kdy se reklama tvářila jako celý pořad s poměrně dlouhou stopáží dosahující i řádu desítek minut.

Návrh Public Relations 2 uživatele PRM



Pseudo-event jako nástroj PR

Semestrální projekt: Mediatoolkit
Number of topics available: 12
Open for enrolment: from 19/10/2021 08:00 to 3/11/2021
You are not enrolled in any topic.

Pseudo-event jako nástroj PR

Nedílnou součástí PR je plánování eventů pro novináře, kteří se podílejí na šíření informací ke kýženému publiku. Právě s tomto kontextu se můžeme bavit o termínu pseudoudálost, tedy událost, která byla cíleně naplánována jen proto, aby o ní média informovala. Samotná média nemusí pseudoudálosti přejímat vědomě, často si jednotliví žurnalisté nemusí uvědomit, že primárním cílem bylo dostat konkrétní osobu na titulku nebo ji zajistit místo v hlavním vysílacím čase, mnohokrát však média přebírají pseudoudálosti záměrně a to s ohledem na jejich politickou orientaci či s ohledem na skutečnost, že potřebují vyplnit jinak prázdný prostor.

V jaké oblasti společenského života se o pseudoeventech bavíme nejčastěji?

Politika, politika a taky nesmíme zapomenout na politiku.

Ke kořenům pseudoeventu

Pseudoeventy jsou nedílnou součástí naší historie. Typickou ukázkou mohly být například panovnické návštěvy poutních míst či nově vzniklých budov.

Slyšeli jste někdy o návštěvě Karla IV. v pařížské Sainte Chapelle?

Typickou ukázkou středověkého PR může představovat příběh spojený s Karlem IV. a jeho návštěvě pařížské Sainte Chapelle. Panovník na sklonku života toužil spatřit místo, kde jsou uchovány trny Kristovy koruny. Do samotné kaple však vedou točité schody, které byly nad jeho síly. Proto se nechal do kaple vynést. To nelze panovníkovi, kterého svazovaly stařecké neduhy, vyčítat. Nicméně skutečnost, že o jeho vynesení informuje řada dobových kronik a vznikaly i kresby a grafiky s touto tematikou, mohou svědčit i o jiných důvodech návštěvy kaple než jen osobní zbožnosti. Panovník chtěl být prostě a jednoduše viděn jako křesťanský císař a svou návštěvou chtěl otevřít a zjednodušit cestu na trůn pro svého nástupce.

Ukázek z historie bychom mohli nalézt nespočet, termín pseudoudálost však do slovníku Public relations zanáší až historik Daniel J. Boorstin. Ten si všímá například soupeření v rámci prezidentské kampaně, kdy o adresu Bílého domu a pozici nejvlivnějšího muže světa sváděli boj Kennedy a Nixon. Poprvé v historii se kandidáti utkali v rámci televizních debat, které byly zinscenovány tak, aby byly maximálně atraktivní pro diváka. Zpětně se nabízí otázka, co stálo za vítězstvím Kennedyho a je více než pravděpodobné, že to byly právě debaty, které jej poslaly do oválné pracovny Bílého domu. Řada autorů rovněž zmiňuje, že oba řečníci využívali catch phrase, aby kandidáti na diváky zapůsobili a neustále je opakovali, aby se tyto magické věty staly klíčovým tématem prezidentské kampaně. 

Řada studií se rovněž věnovala významu vizuální stránky debat a tvrdí, že u televizních debat byl jasným vítězem Kennedy, kdyžto u rozhlasových přenosů ze stejných událostí byly síly vyrovnané. To by indikovalo, že mladistvý vzhled Kennedyho mohl převážit misky vah ve prospěch JFK. Tato tvrzení, jak si později všímá řada politických sociologů a dalších odborníků, však stojí na nestabilních základech. Studie zaměřené na vnímání posluchačů pracovaly s malými vzorky čítající nižší stovky respondentů, což u celostátního šetření nelze považovat za validní.

 

Čtení na dlouhé zimní večery

Daniel J. Boorstin.The Image: A Guide to Pseudo-Events in America (1961).

Z nedávné historie lze zmínit jako průkopníka pseudoeventů George Bushe. Ten se například neostýchal v roce 2003 letět do Bagdádu, aby překvapil americké vojáky na misi a zvýšil jim morálku. Tedy tak byl alespoň tento let prezentován na veřejnosti. Reálný účel cesty byl však diametrálně odlišný. Samotná návštěva do Bagdádu byla utajená, let probíhal kvůli bezpečnosti v noci a na palubě letadla byli vybraní novináři, kteří museli podepsat mlčenlivost. Po příletu do Bagdádu následovalo fotografování (často je zde asociace se scénami z amerického trháku Top Gun).... aby se neřeklo, tak navštívil i americké vojáky....
Celá návštěva trvala pouze lehce přes 2 hodiny. Účel ale splnila, o návštěvě informovala všechna velká celostátní média a George Bush tak byl opět viděn.

Akční figurka s prezidentem? Sen každého malého chlapce!
Řada článků nebo třeba tvorba ironizující akční figurky poukazovala na absurditu Bushovy cesty. Prezident Bush měl štěstí, že v roce 2003 byly sociální sítě v plenkách...

Donald Trump jako Kardashian politického světa

Donald Trump byl vždy velkým hráčem a dlouhodobě se snažil kultivovat svou image neohroženého businessmana, který má ambice a schopnosti se vypořádat s jakoukoli výzvou.

K tomu mu dopomáhala i řada publikací, které se tváří jako návody k úspěšnému podnikání. Pravdou však je, že ve skutečnosti slouží pouze k jeho sebeprezentaci a glorifikaci jeho úspěchů.

Z pera Donalda Trumpa (nebo spíš Tonyho Schwarze aka amarického Máry Prchala)

The Art of the Deal
Trump: How to get Rich
How to Build a Fortune: Your Plan for Success from the World’s Most Famous Businessman
Trump 101: The Way to Success
Think Like a Billionaire: Everything You Need to Know about Success, Real Estate, and Life)

Jsou to právě tyto publikace, které pomohly Trumpovi se prezentovat jako člověk, který vše dokázal sám a za využití důmyslných podnikatelských strategií se vyšplhal až mezi dolarové miliardáře. Právě fakt, že se miliardářem stal "sám", je pro něj stejně důležitý jako skutečnost, že je vnímán jako extrémně bohatý. (To nicméně není pravda, sám to určitě nedokázal. Mohl se opřít o rodinné zázemí a již od podnikatelských začátků disponoval kapitálem v řádu milionů dolarů.) Způsob jeho vystupování a suverenita s jakou tak činí, celková aura megalomanského miliardáře a podnikatelského průkopníka do značné míry zastiňovala jeho neúspěchy, které byly sice silně medializovány, ale celkový obraz Trumpa, který po dlouhé roky budoval, nerozbily (Donald Trump několikrát zkrachoval, často společnosti zcela finančně vyčerpal a posléze je nechal zbankrotovat. I to byla cesta, jak dospěl ke svému bohatství.)

Po přesunu do politického světa se do značné míry jeho aura neohroženého podnikatele narušila. Najednou byl pod drobnohledem celého světa a na světlo začaly vyplouvat nejasnosti kolem jeho účetních závěrek, rozporuplnost jeho vyjádření či záměrné lži. Na povrch začaly vystupovat manipulace s cenami nemovitostí, které záměrně podhodnocoval nebo nadhodnocoval podle toho, jak s nimi zamýšlel nakládat a odhalena byla rovněž skutečnost, že v roce 1987, kdy se již prohlašoval za miliardáře, byl ve skutečnosti zadlužený do výše 295 milionů dolarů.

Zpětně se objevuje i řada vyjádření ze strany Trumpových bývalých spolupracovníků. Jedním z nich je i zmiňovaný Tony Schwarz, který o Trumpově první publikaci řekl, že název byl Schwarzovým nápadem, a že se jednalo o falešnou marketingovou strategii, která neměla žádnou oporu v realitě.

A jak je to na českém rybníčku?

Pro příklady pseudoeventů však nemusíme chodit pouze za velkou louži. I český rybníček nabízí řadu situací, o kterých můžeme říci, že jsou vykonstruované a čistě účelové.

Vzpomínáte na slavný post Andreje Babiše?
Nic neříkající post měl jasný cíl, tvářit se tajemně, rozpoutat debatu a přilákat pozornost běžných lidí i médií.
Miliardář v politice, který napsal vlastní knihu? To už jsem někdy slyšel.
Andrej Babiš se zhlédl v Donaldu Trumpovi a přebírá typy pseudoeventů, které byly tak typické pro bývalou hlavu světové mocnosti.
Silné heslo a kšiltovka?
Kšiltovka Donalda Trumpa byla velkým tématem prezidentské kandidatury. Dobře zapamatovatelné heslo a "lidová" pokrývka byla jedním z pseudoeventů, který si vysloužil velkou pozornost médií.... A všiml si toho i tým Andreje Babiše, tak si to premiér s dovolením taky půjčil.

K zamyšlení

Zkuste popřemýšlet, jaké další analogie lze v komunikaci Donalda Trumpa a Andreje Babiše najít. Je jich skutečně nespočet.

Matěj Stropnický na start!

Pseudoeventy jsou často součástí rozsáhlých PR strategií a jsou tak pouze dílkem skládačky, která utváří vnímání konkrétních osobností. Takový příklad z nedávné minulosti bychom mohli vyzdvihnout u výjezdů do firem, které realizovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Samotná akce s názvem "Férová práce" byla dopředu avizována a lze ji do značné míry považovat za účelovou. Tomu nasvědčuje i fakt, že se ji zúčastnil mimo jiné i Matěj Stropnický, který nemá s ministerstvem příliš společného. Využil však event k vlastnímu zviditelnění a v očích stratégů ČSSD to byla bezesporu příležitost, jak Stropnického před blížícími se volbami mediálně exponovat a zajistit tak dvojce na kandidátce sociálních demokratů odpovídající místo na výsluní.

O akci skutečně informovala řada médií, často však v duchu, který ČSSD dozajista nezamýšlela....

Erik Tabery

„Tohle je podle mě naprosto za hranou všeho. Politik se účastní akce, kde nemá co dělat. Vůbec se majiteli nedivím, že chtěl zavolat policii. A ještě si na tom dělá kampaň. Kde to jsme?“

Návrh Public Relations 3 uživatele PRM


Pseudoevent: prezentace
Prezentace ke stažení

Analýza publika a monitoring médií

Analýza publika a využití výzkumů pro PR

Nedílnou součástí Public Relations je i analýza publika. Ta je naprosto zásadním předpokladem k nastavení odpovídajícího sdělení, volbě média, formátu nebo náročnosti obsahu.

Patrik Schober, PRAM consulting

Veřejnost se stává názorovým trhem od chvíle, kdy se její pozornost obrací k nabídkám. Každý má názor, ať už nováček nebo expert, zákazník nebo náhodný kolemjdoucí. Společnost vytváří obraz sebe sama, nezávisle na tom, jestli to bylo jejím záměrem. Nicméně, společnost tento obraz může i ovlivnit: záleží jen na ní, zda se bude angažovat a vyvíjet vlastní aktivity.

Pokud chcete poznat lépe vaše klienty, zaměstnance nebo identifikovat nejvhodnější médium pro sdílení vašich informací, nezbývá vám nic jiného, než udělat menší domácí úkol.

V obecné rovině se budeme bavit o průzkumu trhu, mediálním průzkumu či analýze konkurence. Využít přitom můžeme odlišné kvalitativní i kvantitativní metody, které budou přímo korespondovat s typem průzkumu a našimi cíli. A jaké to jsou?

  • CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) -  metoda sběru dat založená na komunikaci prostřednictvím webového dotazníku. Jedná se především o kvantitativní metodu, ale využití nachází i v kvalitativním výzkumu.
  • CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing) - Spojuje možnosti osobního dotazování a elektronického formuláře. Respondent odpovídá na dotazy v rámci osobního setkání, výzkumník či jiná pověřená osoba odpovědi zaznamenává do elektronického formuláře.
  • PAPI (Pen-And-Paper-Interviewing) - Klasický formát osobního dotazování. Pero a papír a jedeš, výsledky se zpracovávají manuálně.
  • Hloubkové rozhovory - základní metoda kvalitativního výzkumu. Na rozdíl od kvantitativních metod nesleduje pouze co se děje a v jaké míře, ale sleduje především příčinné souvislosti.
  • Focus Group - další oblíbená metoda kvalitativního výzkumu. Otevírá diskuzi, která má za cíl odhalit společenské postoje a názory.
  • Pozorování - používá se v rámci kvalitativního i kvantitativního výzkumu. I pozorovat je potřeba důmyslně, takže se můžeme setkat s různými formami.
    • Formálnost pozorování: zde definujeme standardizované (máme definovány přesné parametry, které vyhodnocujeme) a nestandardizované pozorování (takové, kdy pozorovatel sám během pozorování vyhodnocuje, na co se zaměřit. Využívá se především v situacích, kdy zkoumáme nějaký nový prvek)
    • Zúčastněnost: při zúčastněném pozorování se pozorovatel stává součástí kolektivu. Stává se tak například zákazníkem či návštěvníkem eventu. Nezúčastněné pozorování lze volit v situaci, kdy zúčastněné pozorování není možné či není nezbytným předpokladem zasahovat do zkoumaného procesu.

Ideální ukázku Focus Group najdete třeba v dokumentu Český sen

 

 Na co se často zapomíná?

Identifikace firemní kultury: Mise, vize, firemní kultura. Na papíře to může vypadat idylicky, ale jaká je realita? Ztotožňují se Vaši zaměstnanci s myšlenkami, které jste si předsevzali? Jak komunikují? Sdílejí informace o Vaší firmě? Co všechno byste měli/mohli udělat, abyste získali relevantní data?

  • hodnoty vašich zaměstnanců
  • způsob komunikace zaměstnanců
  • typ vazeb v rámci pracovního kolektivu

Analýza mediálního dosahu

Mediální analýza pomáhá identifikovat způsob vnímání značky, respektive vazbu na konkurenci či celý trh. Vedle toho je však zcela zásadní s ohledem na přípravu koncepčního rozvoje firmy. Pomáhá odhalit nastupující trendy, případně identifikovat problémy, na které by mělo být reagováno.

Na co se v rámci analýzy zaměřit?

  • dosah
  • sentiment
  • témata
  • média
Jak provádět analýzu?

Správně nastavená klíčová slova jsou základ. Stejně tak je ovšem důležitá volba vhodného nástroje. Je tak potřeba vyhodnotit portfolio sledovaných online i offline médií, která daný nástroj sleduje a vyhodnocuje.

Jaké existují nástroje?

  • Monitora
  • Anopress
  • Toxin
  • Mediatoolkit

PR a dezinformace

Reaktivní a proaktivní PR

Proaktivní vs reaktivní PR


Proaktivní PR

Jak již samotný název napovídá, spočívá proaktivní PR v aktivní komunikaci s klíčovými stakeholdery. Proaktivní vztahy s veřejností vám umožní identifikovat a "vyprávět" příběhy, které chcete sdílet. Ty by vás měly pokud možno odlišovat od konkurence, dát vám výhodu, kterou jste schopni v tržním boji využít ve váš prospěch.

V rámci proaktivního PR tak přebíráme iniciativu, nečekáme, až se informování o naší značce zhostí například sama média. Naopak se snažíme sdílet náš obsah sami, případně kontaktujeme konkrétní osobnosti z mediální branže, se kterými se s ohledem na jejich odbornost či další faktory spolupráce přímo nabízí.

Zapojení aktivního dosahu

To je často hlavní část proaktivní strategie PR. Zpravidla se jedná o časově poměrně náročný proces. Klíčovým iniciačním krokem je rozvoj mediálních témat, respektive úhlů pohledu, které mohou zachycovat vaši firmu. rozviňte příběhy, které chcete vyprávět, a poté je rozdělte podle měsíce nebo období v závislosti na jejich tématu či načasování. Jakmile si načrtnete své obsahové cíle, aktivně identifikujte minimálně 5-7 mediálních kontaktů, které by se mohly zajímat o konkrétní téma.

Tiskovka a média

Tiskové zprávy mohou být další formou proaktivního PR. Může se jednat o běžné informativní oznámení, výročí, slavnostní otevření nebo nedávný vývoj. Mnoho novinových zpráv má tendenci přijímat lokálnější zprávy, ale skutečně velkým nebo průlomovým tématům se může dostat i pozornosti na národní úrovni.

Individuální prohlídky/cally/desksides, aneb když tiskovka nestačí

Individuální schůzky jsou skvělým způsobem, jak najít nové kontakty nebo navázat vztahy s novináři, ke kterým se možná pokoušíte dostat, ale v minulosti jste s nimi nepracovali. U desksides vytvořte cílový seznam, pošlete e -mail potenciálním účastníkům a určete datum, čas a místo setkání.

Reaktivní PR

U reaktivních vztahů s veřejností jde méně o hledání potenciálních zákazníků a více o odpovídající reakci na nastalé situace. Reaktivní PR je často nahlíženo jako pasivní strategie. Pravý opak je však pravdou. Dobrá reaktivní strategie pro styk s veřejností vyžaduje poměrně velkou míru času na přípravu. Vyžaduje identifikaci možných témat, která mohou být medializována a koncepční přípravu scénáře, který nám pomůže se se situací vypořádat. Nedílnou součástí je i monitoring, který nám může poskytnout bezprostřední informaci o vývoji v médiích.

Právě na základě výše zmíněného sehrává reaktivní PR nezanedbatelnou úlohu v případě krizové komunikace, kdy nám dává správně namodelovaný scénář možnost adekvátně reagovat na nastalou situaci a zmírnit negativní dopady a zachránit pověst našeho brandu.

Reaktivní marketingové kampaně

Řada brandů využívá možnost nepracovat s Reaktivním PR pouze ve vztahu k vlastní značce, ale sledují širší souvislosti - vyhodnocují marketingové aktivity konkurence, pracují s aktuálním společenským děním a na danou situaci reagují tvorbou vlastního obsahu. Jsou schopni se tak svézt na vlně zájmu o danou problematiku. 

Case study | Večeře pro Clarksona

Typickou ukázkou může být například aféra Jeremyho Clarksona, legendárního moderátora britské motoristické show Top Gear, který byl po napadení člena štábu vyhozen z BBC. Důvodem jeho nepříčetnosti, která vyústila až ve zmíněný útok byla skutečnost, že neměl nachystanou večeři. Skandálu se chytla řada velkých médií a celá aféra měla obrovskou odezvu i u fanoušků nejsledovanějšího motoristického pořadu na světě.

Situaci vyhodnotila jako příležitost společnost Snickers, která se rozhodla aféru, respektive osobnost Clarksona využít pro své PR.

Večeře pro Clarksona
Průšvih zažehnán, teď už mu saze snad nebouchnou


Nezapomeňte, že při plánování je dobré se držet koncepce, která vám pomůže držet jasnou komunikační strategii. Využít můžete například model PESO. Co to je a jak s ním pracovat se dozvíte třeba ze záznamu PR Brunche.

CSR

CSR

CSR jako nástroj PR

I když by mohlo být zřejmé, že propagace vaší kampaně CSR může vést je zlepšení image vaší firmy, je třeba zvážit několik aspektů. Projekt by měl být alespoň částečně spjat s činností vaší firmy, zároveň je třeba dbát o to, aby byl dostatečně zajímavý. V dnešní době se s CSR projekty roztrhl pytel a najít ideální řešení tak může být občas poměrně velkým oříškem.

CSR v hazardním průmyslu? Jde to vůbec? Odpoví Václav Sochor z Tipsportu, který vsadil na příběhy sportovců, kterým do života zasáhly politické okolnosti.

Jak vytvořit CSR projekt a jak ho komunikovat?


Jak vyčnívat z davu?

Spojte se s vašimi zákazníky. Dejte jim kupříkladu možnost přímo ovlivnit, jak budou dary využity. To může pomoci vybudovat komunitu a ukázat, že si vážíte toho, co je pro vaše zákazníky důležité.
Představte skutečné příběhy. Ovlivňuje vaše CSR kampaň přímo něčí život? Vyprávějte jejich příběh. Nebo ještě lépe, ať to řeknou sami. Dejte lidem, kterým jste pomohli, prostor, aby se podělili o svou cestu. To vaší kampani CSR dodá tvář, bude osobnější, ukáže, že máte poctivé úmysly a děláte změnu.


Připravte event. Akce, kterou provážete s vaší CSR kampaní, poskytne lidem hmatatelný zážitek ze skutečného života. To vše v kulisách, které pomohou zdůraznit vaši firemní identitu. Díky eventu CSR aktivita lépe ulpí v paměti a poskytne spoustu skvělého obsahu, který lze sdílet.

Konzistentní CSR

Pro CSR i PR platí, že musí být vaše snahy dlouhodobé a jednotné, pokud chcete dosáhnout kýženého úspěchu. Tím, že se odhodláte k realizaci projektu souvisejícího s vaší firmou a podpoříte řešení společenského problému v dlouhodobém horizontu, nezapadnou vaše snahy v zapomnění. Ba naopak, můžete se k problému vracet, upozorňovat na pokrok, který se odehrává a spojit vývoj přímo s vaší značkou.


Návrh Public relations 7 uživatele PRM

Týden 8

Týden 9

Týden 10

Reportáže: hodnocení

Podívejte se na zprávy a vyberte si 2 reportáže, kde se k řešenému tématu vyjadřuje nějaká kompetentní osoba (tiskový mluvčí, majitel firmy, ředitel nějaké instituce atp.) a krátce okomentujte (věcnost sdělení, rétorika, řeč těla, srozumitelnost...). Reportáže vybírejte tak, aby bylo jedno hodnocení veskrze pozitivní a jedno negativní.

Komentáře (ideálně i s odkazem na záznam) prosím vkládejte do Odevzdávárny do konce týdne.

Týden 11

Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.mvso.cz/el/mvso/zima2021/XPR/ode/184/264490/
Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.mvso.cz/el/mvso/zima2021/XPR/ode/184/264730/
Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.mvso.cz/el/mvso/zima2021/XPR/ode/184/264726/
Error: The referenced object does not exist or you do not have the right to read.
https://is.mvso.cz/el/mvso/zima2021/XPR/ode/184/264280/