Podnikání na internetu

Týden 11

Kryptoměny a e-platby


V současné době se můžeme v odborné literatuře nebo při platebním styku setkat s pojmem kryptoměna. Za předchůdce kryptoměny jsou často považovány digitální a virtuální měna (Zákon č. 284/2009). Označení kryptoměna vyjadřuje, že měna je postavena na poznatcích z oboru kryptografie (nauka o metodách utajování smyslu informace převodem do podoby, která je čitelná jen s předem definovanou znalostí, pochází z řečtiny – kryptós = skrytý a gráphein = psát). V současné době je známo více než 1000 kryptoměn(Bter.com: BitCoin and Crypto-currency Exchange Platform) z nichž nejznámější, nejpoužívanější a nejstarší je Bitcoin. Mezi další obchodovatelné kryptoměny patří Litecoin, Dogecoin, Dash, Quark, Ethereum a další. Rozdíl mezi klasickou měnou Fiat a kryptoměnou Bitcoin bychom mohli shrnout do přehledné tabulky číslo 1. Za nejvýznamnější inovaci můžeme považovat to, že každá peněženka je anonymní, můžeme ji darovat, nelze ji zdanit a dohledat jejího majitele [1], [2].

Obrázek 64: Rozdíl mezi klasickou měnou FIAT a kryptoměnou.

Vznik Bitcoinu se datuje do roku 2008, kdy Satoshi Nakamoto publikoval dokument (Bitcoin P2P e cash paper) na webu metzdowd.com popisující protokol Bitcoin (from:‘Satoshi Nakamoto.’). Z dalších zajímavých milníků stojí za zmínku datum 3. ledna 2009 - byl vytěžen první Bitcoin, 12. ledna 2009 – proběhla první bitcoinová transakce, 9. února 2011 – hodnota Bitcoinu poprvé překonala hranici 1 USD, 15. prosince 2017 Bitcoin dosahuje historicky nejvyšší hodnoty 19 970 USD za 1 BTC (Bitcoin Firsts; Bitcoin history: The Complete History of Bitcoin) [3], [4].

Když jsme zmínili u Bitcoinu označení kryptoměna, znamená to, že se jedná o protokol, algoritmus a nehmatatelnou měnu (Senate Committee Listens to Bitcoin Experts, Expresses Open-Mindedness, On Bitcoin; Hearings Homeland Security & Governmental Affairs Committee). Při práci s Bitcoinem se používá zkratka BTC. Vzhledem k současnému kurzu pohybujímu se okolo hodnoty 460 EUR / 1BTC je Bitcoin dělen na menší jednotku Satoshi (dle jména zakladatele), kde 1 satoshi = 0,000 000 01 BTC. Cenu Bitcoinu na burze v největší míře ovlivňují nákupy a prodeje, přičemž nejvíce je jich zrealizováno v Číně. Vzhledem k historickému vývoji hodnoty této měny můžeme uvést, že se jedná o vysoce volatilní kryptoměnu. K dalším faktorům, které mohou ovlivnit její cenu, to jsou například mikroekonomické a makroekonomické ukazatele, ekonomické krize, spekulativní bubliny, prohlášení respektovaných členů komunity, technologické inovace, odměny za těžbu, vládní zásahy, regulace Bitcoinu v dané zemi [5], [6], [7].

Obrázek 65: Historický vývoj ceny Bitcoinu (Bitfinex).

 

K uchovávání Bitcoinu, jelikož se jedná o nehmatatelnou měnu, se používají tzv. peněženky. Ty mohou být elektronické na serveru poskytovatele (on-line) nebo ve formě softwaru. On-line peněženky mají tu výhodu, že umožňují prostřednictví mobilní aplikace mít Bitcoiny okamžitě připravené k platbě, ale nehodí se na držení větších obnosů z důvodu bezpečnosti. Každá peněženka, abychom na ni mohli přijímat Bitcoiny má svoje jedinečné číslo v síti, může například vypadat následovně: 14ECFC5r6DYsfW3Gqo4GucLxDFcHeGdsdb (Jak začít s Bitcoiny na btctipcz) [8], [9].

Když chceme vytvořit transakci mezi dvěma peněženkami, potřebujeme bitcoinovou adresu, což je veřejná 160bitová hash generovaná pomocí protokolu digitálního podpisu s využitím eliptických křivek ECDSA (Base58Check encoding; Bitcoin Base58 Encoder, Decoder, and Validator; bitcoin/base58.cpp at master). Ta se skládá z veřejného a privátního klíče. Každou transakci je nutné podepsat privátním klíčem. Veřejný klíč, pak může použít kdokoliv, kdo chce zjistit, zda má daný uživatel vlastnická práva k daným Bitcoinům ((Base58Check encoding; Bitcoin Base58 Encoder, Decoder, and Validator). S Bitcoiny lze specifickým způsobem pracovat, proto se v další kapitole zaměříme zejména na vybrané modely práce s kryptoměnou Bitcoin [10], [11].

 

Modely práce s kryptoměnou Bitcoin

Modelový příklad č. 1 (získání bez vlastního vkladu - faucets)

Jednou z možností, jak získat zcela zdarma Bitcoiny, resp. menší jednotky Satoshi, je sběrem přes takzvané „faucety“. Celý obchodní model je založen na zobrazování reklamy na stránce, například využívající službu Google Adsence. Za kliknutí na reklamu dostane provozovatel webu zaplaceno, a o malou část této provize se ve formě Satoshi dělí s návštěvníkem. Stránky musejí být chráněny proti robotickému přístupu Captcha kódem a časovým limitem (zpravidla mezi 10 až 60 minut) [12], [13].

Obrázek 66: Model využití služeb faucet.

Příklady služeb Bitcoin Faucet včetně profitability.

 

BITCOIN ALIENS

POPIS: 1 x 180 minut mise střílení vetřelců/ průběžně střílení vetřelců bez mise

ČAS TĚŽBY: 180 minut, průběžně

ODMĚNY: mise – až 100 satoshi, průběžně až 10 satoshi/vetřelec dle typu

VÝBĚRY: min 20 000 satoshi 

STATUS: výběry probíhají automaticky každé úterý

REGISTRACE: platná emailová adresa, číslo bitcoinové peněženky

REFERRAL BONUS: 300 satoshi

POZNÁMKA: jde hrát na dvou zařízeních se stejným Apple ID najednou (např. iPhone a iPad)

 

 

FREE BITCOIN

POPIS: 1 x 60 minut mise – losování odměny

ČAS TĚŽBY: 60 minut

ODMĚNY: mise – až 100 satoshi, hodinový průměr cca 75 satoshi

VÝBĚRY: min 20 000 satoshi 

STATUS: výběry probíhají automaticky každé úterý

REGISTRACE: platná emailová adresa, číslo bitcoinové peněženky

REFERRAL BONUS: 300 satoshi

 

 

 

BLOCKCHAIN

POPIS: 1 x 60 minut mise – skládání pyramidy z cihliček

ČAS TĚŽBY: 60 minut

ODMĚNY: mise – až 600 satoshi max, hodinový průměr cca 15 satoshi

VÝBĚRY: min 20 000 satoshi 

STATUS: výběry probíhají automaticky každé úterý

REGISTRACE: platná emailová adresa, číslo bitcoinové peněženky

REFERRAL BONUS: 300 satoshi

 

 

ABUNDANCE 

POPIS: 1 x 60 minut mise – losování odměny

ČAS TĚŽBY: 60 minut

ODMĚNY: mise – až 100 satoshi max, hodinový průměr cca 10 satoshi

VÝBĚRY: min 20 000 satoshi 

STATUS: výběry probíhají automaticky každé úterý

REGISTRACE: platná emailová adresa, číslo bitcoinové peněženky

REFERRAL BONUS: 300 satoshi

 

 

ALIEN RUN

POPIS: 1 x 1440 minut mise – skákání bludišti a překonávání překážek

ČAS TĚŽBY: 1440 minut

ODMĚNY: mise – 100 satoshi max, průměr cca 40 satoshi

VÝBĚRY: min 20 000 satoshi 

STATUS: výběry probíhají automaticky každé úterý

REGISTRACE: platná emailová adresa, číslo bitcoinové peněženky

REFERRAL BONUS: 300 satoshi

 

BONUS BITCOIN

POPIS: náhodné losování

ČAS TĚŽBY: 15 minut 

ODMĚNY: 30 až 5000 (dle náhodného algoritmu – průměr kolem 100)

VÝBĚRY: min 10 000 satoshi / bonus 2 % nad 100 000, bonus 5 % nad 1 000 000

STATUS: výběry probíhají do 48 hodin od požádání

REGISTRACE: platná emailová adresa, číslo bitcoinové peněženky

REFERRAL BONUS: 50 %

 

Výše uvedený model můžeme aktivním přístupem a úspěšnou registrací z referenčního odkazu rozšířit svoji základnu a získat z nasbíraných dat dle služby provizi mezi (10 – 50 %) [14]. Takto vytvořená aktivní struktura může znásobit zisky a sběr se tak může stát profitabilním a stabilním nástrojem pro budování pasivního příjmu [15].

 

 

Obrázek 67: Model služeb faucet s využitím referenčních linků.

 

FAUCETHUB.IO

FaucetHub.io je speciální služba sdružující přes 1 600 stránek nabízejících sběr malých částek různých kryptoměn. Tyto jednotlivé stránky nemají svoje vlastní systémy pro výběr a k tomu využívají centrálně právě službu FaucetHub.io [16].

 

POPIS: sběr Bitcoin, LiteCoin, DogeCoin, PeerCoin, PrimeCoin, DarkCOin/Dash

POČET STÁNEK NA BITCON: více než 1 115 ks

ODMĚNY: 1 satoshi až 50 satoshi/stránka (dle šikovnosti)

VÝBĚRY: min 20 000 satoshi/ možnost nastavit automatický výběr

STATUS: výběry probíhají průběžně při dosažení limitu/nejpozději do 48 hodin

REGISTRACE: platná emailová adresa, číslo bitcoinové peněženky

 

Dílčí závěr: Sběr Satoshi z faucetů není profitabilní a výdělky se při kombinaci více služeb dají počítat od 2 – 10 euro/týdně. V případě kombinace z referenčních odkazů jde znásobit profit. Službu lze považovat za profitabilní v případě struktury minimálně 50 – 100 aktivních členů. Model je vhodný k získání úvodních satoshi na vyzkoušení systému plateb a eliminaci rizik.

 

Modelový příklad č. 2 (bez vlastního vkladu – těžba kryptoměny)

Bitcoin se těží pomocí výpočetní síly grafických karet. Za vytěžení každého Bitcoinu je poskytována odměna, která je závislá na výkonu těžebního zařízení, náročnosti sítě. V současné době se těžba jednotlivcům nevyplatí, a proto jsou sdružováni to tzv. „těžebních poolů“. Jedním z nejznámějších českých poolů je https://slushpool.com/home/ [17].

Obrázek 68: Ukázka nastavení těžební aplikace Mac Miner.

 

Modelový příklad pro grafickou kartu Radeon HD7870, která dokáže počítat rychlostí přibližně 400 Mhash/s (milionů hashů za vteřinu). S výpočetním výkonem této grafické karty se dnes dá vytěžit okolo 0.000006 BTC denně. Zisk odpovídá hodnotě několika haléřů [18].

Dílčí závěr: Těžba bitcoinů není profitabilní, protože na ni máme vysoké pořizovací náklady na hardware a spotřebu elektrické energie. K dosažení profitability je zapotřebí nákup levného hardware a vlastní výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů (solární, vodní elektrárny). Navíc musíme počítat s postupně se zvyšující náročností těžby a tím i klesající odměnou [19].

 

Modelový příklad č. 4 (vlastní vklad 1 BTC a dlouhodobé držení pozice)

Dlouhodobé nákupy představují z pohledu běžných trhů doporučený časový horizont v rozpětí 2 – 7 let, dle brokera. Vývoj kryptoměny je v krátkém časovém intervalu rychlejší, proto tento horizont můžeme i zkrátit na 6 – 36 měsíců. Na dlouhodobých nákupech lze spekulovat zejména na předem daném počtu Bitcoinů, kterých bude v oběhu 21 000 000 a zvyšující se náročnosti těžby a snižující se odměně za vytěžený blok. Uvedené faktory a poptávka na trhu můžu vést k překonání zatím nejvyšší tržní ceny z 15. prosince 2017 [20].

Obrázek 69: Ukázka příkladů jednorázového obchodu.

Datum nákupu

Počet BTC

Cena

Datum prodeje

Počet

Cena

Zisk [USD]

27.1.2015

1 BTC

197 USD

15.12.2017

1 BTC

19 700 USD

19 503 USD

 

Dílčí závěr: V případě, že disponujeme větším objemem finančních prostředků, tak se může jednat o profitabilní strategii, nabízející potenciálně zajímavý zisk v desítkách procent/měsíc. Držení větších finančních prostředků Bitcoinů je ovšem rizikové z pohledu bezpečnosti, kde se jako zajímavý bezpečnostní prvek jeví využití hardwarové ochrany Bitcoin Trezorem (BTCtip: Bitcoin Trezor) [14], [17].

 

Další možnosti využití kryptoměn:

1. Jednou z dalších možností využití kryptoměn je server, kde lze najít pohromadě všechny kryptoměnyz pohledu jejich kapitalizace, emitovaného objemu, grafů a dalších informací. Adresa tohoto serveru je: https://coinmarketcap.com [18], [19].

Obrázek 70: Cryptocurrency Market Capitalizations (https://coinmarketcap.com).

2. Druhá možnost je zajímavý projekt internetových stránek/mapových podkladů, kde se dají celosvětově hledat místa, kde je možné platit Bitcoinem. Pro nás je zajímavou a domovskou lokalitou Olomouc a proto přidáváme náhled z pohledu Olomouce [11], [20].

Obrázek 71: CoinMap 2.0 (www.coinmap.org).

3. Přednášky, chill-outy, videokonference o kryptoměnách, které naleznete na webu bývalého studenta Moravské vysoké školy Olomouc Tomáše Zdražila. Tyto přednášky sám pořádá, zejména proslulé jsou jeho každoroční konference CashFlow Summit [9], [18].