Podnikání na internetu

Týden 7

Internetová doména a webhosting


Internetové www stránky

 

World Wide Web (zkráceně www) představuje celosvětovou síť navzájem propojených počítačů připojených v síti internet. Informace různého charakteru v rámci www „konzumujeme“ prostřednictvím internetového prohlížeče. Tyto www stránky jsou navzájem propojeny pomocí tzv. hypertextových odkazů.  Autorem www je Tim Berners-Lee, který navrhl jazyk HTML a protokol http [1], [2], [3], [4].

V češtině se slovo web často používá nejen pro označení celosvětové sítě dokumentů, ale také pro označení jednotlivé soustavy dokumentů dostupných na tomtéž webovém serveru nebo na téže internetové doméně nejnižšího stupně (internetové stránce) [5].

 

Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL, jehož součástí je i doména a jméno počítače. Název naprosté většiny těchto serverů začíná zkratkou www, i když je možné používat libovolné jméno vyhovující pravidlům URL [2].

 

HTML  (Hypertext     Markup           Language),      slouží k označení a popisu všeho, co má být na www stránce umístěno. WWW stránky jsou pak jednoduše vzato souborem jednoho nebo více hypertextových dokumentů ve formátu HTML, které jsou uspořádány a propojeny tak, že tvoří funkční celek [1].

URL, celým názvem Uniform Resource Locator („jednotný lokátor zdrojů“) je řetězec znaků s definovanou strukturou, který slouží k přesné specifikaci umístění zdrojů informací (ve smyslu dokument nebo služba) na Internetu [3].

 

V roce 1994 vzniklo konsorcium World Wide Web (W3C), které dohlíží na další vývoj Webu a specifikuje standardy webu [1].

Normy (Webové standardy):

XHTML – definice

XHTML, je nadstavba jazyka HTML podporující tzv. standardy (validní zobrazení na různých typech prohlížečů, přístrojů – notebooky, ultrabooky, mobilní telefony, tablety), [6].

 

PHP - definice (dle cs.wikipedia.org)

PHP ( PHP: Hypertext Preprocessor, „PHP: Hypertextový preprocesor“, původně Personal Home Page) je skriptovací programovací jazyk. Je určený především pro programování dynamických internetových stránek a webových aplikací například ve formě HTML, XHTML či WML. PHP lze použít i k tvorbě konzolových a desktopových aplikací. Pro desktopové použití existuje kompilovaná forma jazyka, [1].

 

Aktuální verze: 5. 3. 8

www.php.net

Ukázka nejjednoduššího programu „Ahoj světe“ v jazyce PHP. 

Obrázek 22: Ukázka kódu v jazyce PHP [1].

<?php
        echo "Ahoj, světe!";
?>

 

Ukázka nejjednoduššího programu „Ahoj světe“ v jazyce Visual Basic .NET.

Obrázek 23: Ukázka kódu v jazyce Visual Bacic .NET.

MsgBox („Ahoj světe“)

 

INTERNETOVÁ DOMÉNA

Internetová doména (doménové jméno) je v praxi označení jednoznačného jména (identifikátoru) počítače nebo počítačové sítě, které jsou připojené do Internetu. Příkladem doménového jména je zápis www.seznam.cz, www.evonys.cz a další [1], [6].

 

Doménové jméno je tvořeno jednoznačným vzorcem. Jednotlivé částí jsou oddělené tečkami. Části jsou seřazeny podle obecnosti: první část (např. cs) je nejkonkrétnější, může popisovat jeden konkrétní počítač, poslední část (např. org) je nejobecnější, popisuje celou velkou skupinu počítačů a sítí (většinou dle zemí) [1], [7].

 

Jednotlivé části jsou také někdy číslovány, takže např. cz je doména 1. úrovně, seznam.cz je doména 2. úrovně atd. V doménových jménech lze používat pouze malou část znaků kódu ASCII: znaky anglické abecedy, číslice a pomlčku (každá část jména však nesmí končit ani začínat pomlčkou). Jména nejsou citlivá na velikost písmen (www.priklad.cz popisuje stejný počítač jako WWW.Priklad.Cz) a každá část jména smí být maximálně 63 znaků dlouhá. Délka celého jména může být maximálně 255 (počet částí však není omezen, tzn. platné jméno může být teoreticky složeno ze 127 jednopísmenných částí) [1], [8].

 

Obrázek 24: Domény a jejich systém.

 

https://www.savana.cz/napoveda/data/ckfinder/userfiles/images/domena/obr2.png

 

WEBHOSTING

Webhosting je většinou placený pronájem prostoru pro webové stránky na serveru poskytovatele. Pronajímatel serveru bývá označován jako poskytovatel webového prostoru [9].

 

Za pomoci webhostingu si můžete své webové stránky umístit na internet, aniž byste museli mít vlastní server. 

Ceny za webhosting se pohybují od pár Kč až po desítky tisíc Kč za měsíc. Existuje i bezplatná varianta, tzv. freehostingFreehosting obvykle nezahrnuje žádné záruky ohledně funkčnosti, má omezenou technickou podporu a s freehostingem je spojeno umisťování reklamy na stránkách (záhlaví nebo zápatí stránky) [10].

Poskytovatelé většinou u webhostingu nabízí skriptovací technologie PHP, ASP, ASP.NET, JSP aj., z databází jsou nabízeny především MySQL, PostgreSQL a MS SQL. Stránky na server se kopírují převážně protokolem FTP.

Webhosting zahrnuje pouze samotné umístění stránek na serveru poskytovatele. Aby se uživatelé internetu ke stránkám dostali, je potřeba mít zaregistrovánu doménu (např. s názvem společnosti, více informací v textu viz výše) [10]. 

Součástí webhostingových služeb mohou být jednoduché e-mailové schránky s antispamovými a antivirovými filtry, stahování pošty do poštovního klienta protokolem POP3, odesílání pošty protokolem SMTP.

 

Samozřejmostí také bývá technická podpora pro zákazníky (elektronická nebo telefonická), tedy možnost v případě technických problémů či dotazů kontaktovat poskytovatele prostřednictvím telefonu, e-mailu, ICQ, Skype aj. Někde bývá technická podpora omezena na pracovní dny, u velkých a solidních firem bývá podpora nonstop [1], [10].

Hlavní funkcí placeného webhostingu je to, že jeden server poskytovatele sdílí často stovky či dokonce tisíce webhostingových zákazníků. Můžete se tedy stát, že v případě poruchy či přetížení jednoho vybraného webu jsou významně ovlivněny či dokonce znefunkčněny i všechny ostatní na stejném serveru. Výhodou často bývá nízká cena – zákazník webhostingu zaplatí pouze zlomek toho, kolik by ho stál provoz vlastního serveru (elektřina a správa) [1], [10].

 

Při výběru webhostingu bychom měli brát v potaz několik faktorů:

-         zakládáme službu, kterou se chystáme provozovat delší časové období minimálně 1 rok a více,

-         kolik prostoru budeme potřebovat na databázi,

-         chystáme se používat e-mailovou schránku jako primární?

-         Jakou potřebujeme dostupnost služby,

-         Kolik chceme měsíčně za službu platit.

Pěkný seznam možností najdeme na serveru https://porovnejhosting.cz/webhosting dostupných webhostingů. Proto se níže jednotlivé možnosti podíváme.

Obrázek 25: Webhosting – Wedos (NoLimit).

Obrázek 26: Webhosting – Savana (Savana 100).

Obrázek 27: Webhosting – Wedos (NoLimit Extra).

Obrázek 28: Webhosting – Český hosting (Webhosting).

Obrázek 29: Webhosting – Ebola (Basic).

Obrázek 30: Webhosting – Váš hosting (Basic).

Obrázek 31: Webhosting – Snackhost (Cloud Hosting).

Obrázek 32: Webhosting – Webhosting C4 (C4 Hosting).

Obrázek 33: Webhosting – Webhosting C4 (C4 Hosting).

Obrázek 34: Webhosting – ONEbit (Business).

Obrázek 35: Webhosting – Ebola (Advanced).

Obrázek 36: Webhosting – Ebola (Premium).

Obrázek 37: Webhosting – Váš hosting (Lite).

Obrázek 38: Webhosting – Web4U (Hit).

Obrázek 39: Webhosting – Web4U (Optimal).

Obrázek 40: Webhosting – Best Hosting (Bez Limitu Pro).

Obrázek 41: Webhosting – Best Hosting (Bez Limitu Pro).

Obrázek 42: Webhosting – Best Hosting (Bez Limitu Pro).

Obrázek 43: Webhosting – Best Hosting (Bez Limitu Pro).

Obrázek 44: Webhosting – Best Hosting (Bez Limitu Pro).

Obrázek 45: Webhosting – Best Hosting (Bez Limitu Pro).

Obrázek 46: Webhosting – Best Hosting (Bez Limitu Pro).