Sociální sítě

Týden 7

LinkedIn, Research Gate


LinkedIn

LinkedIn je specificky orientovaná sociální síť (profesní nabídky), na které se setkávají profesionálové a diskutují o svých pracovních zájmech. K dnešními dni má sociální síť několik stovek milionů registrovaných uživatelů po celém větě. Čím dál více získává popularitu i v Česku. Mezi uživatele patří manažeři, HR manažeři, konzultanti a odborníci z nejrůznějších oborů. Také firmy mají své účty na LinkedIn. V roce 2016 koupila sociální síť společnost Microsoft. Společnost za ni zaplatila 26,2 miliard dolarů (631 miliard korun) [1], [2].

Obrázek 48: LinkedIn – informace o uživateli.

Informace: podkladová fotografie profilu, profilová fotografie, 15 – zobrazení profilu jinými uživateli za dané časové období, 407 – velikost sítě daného uživatele

LinkedIn je bezkonkurenčně největší profesní sociální sítí na světě, poněvadž má dnes více než 300 milionů členů. V profilu registrovaného uživatele se nachází životopis obsahující položky kariéra, místa výkonu pracovních pozic a vzdělání. Prostřednictvím navázaných kontaktů je uživatel včleněn i do kontaktů svých kontaktů, čímž vzniká provázaná síť uživatelů. LinkedIn nabízí různé doplňky a rozšíření o nejrůznější skupiny a aplikace. Je možné standardně vyhledat bývalé i současné kolegy, spolužáky z různých typů škol a univerzit, nebo najít nové obchodní partnery díky možnosti uveřejnění nabídky(poptávky podrobností spolupráce [3], [4].

Obrázek 49: LinkedIn – pohled na pracovní zkušenost.

LinkedIn je primárním nástrojem a pomocníkem personalistů a headhunterů, kteří mohou hledat vhodného kandidáta na pracovní pozici mezi obrovským množstvím potenciálních zaměstnanců po celém světě. Základní profil, který je pro běžného uživatele zcela dostačující, je zatím zdarma, doplňkové funkce jsou nazvané jako premium jsou na vyzkoušení zdarma, jinak pouze placené [5].

Obrázek 50: LinkedIn – aktivita uživatele.

Prostřednictvím dopňkové funkce LinkedIn Answers lze klást různé otázky, které mohou být odborného i obchodního charakteru.

LinkedIn není vyhraněný jednomu oboru, existují ale i další specializované sítě, např. síť Sermo.com, která sdružuje pouze lékaře a obecně lékařské personál [6].

Obrázek 51: LinkedIn – pracovní doporučení od jiných uživatelů LinkedIn.

Dobrá zpráva pro burzovní obchodníky a spekulanty LinkedIn se rozhodl emitovat akcie ve jmenovité výši 45 amerických dolarů. Ty se začaly obchodovat čtvrtek 19. května 2011 na americké burze NYSE.

 

ResearchGate

ResearchGate je specifickou sociální sítí speciálně vyvinutou pro vědeckou komunitu a akademické pracovníky. Platforma má uživatelům usnadnit vzájemnou komunikaci, sdílení práce a projektů a umožnit případně bezplatný přístup k vědecké literatuře. V lednu 2012 platforma měla více než 1 500 000 uživatelů ze 192 různých zemí světa [7].

ResearchGate nabízí vytvoření pracovního - vědeckého profilu, členství v zájmových skupinách, akademických organizacích a klubech, využití burzy práce se specializací na pozice pro vědce a akademiky. Sociální síť dále sdružuje informace o aktuálních vědecky orientovaných událostech a umožňuje přístup k vědeckým databankám [8].

 

Profil na ResearchGate

Osobní/vědecký profil nabízí uživateli zveřejnit kontaktní informace, komplexní informaci o vzdělání, vědecké zaměření (vědní disciplínu, specifickou oblast výzkumu, odborné poradce výzkumu, další spolupracovníky apod.), znalosti a dovednosti, zájmy atd. a nabídky na rozšíření svého týmu. Na svém profilu by měl uživatel také prezentovat výsledky své dosavadní vědecké činnosti a případně informaci o rozpracovaných projektech, stát se členem různých zájmových skupin a spojit se s dalšími uživateli. Profil umožňuje nastavení různých úrovní zabezpečení [2].

Obrázek 52: ResearchGate - profil.

Uživatelské skupiny

ResearchGate registrovaným uživatelům umožňuje zakládání a sdružování se ve skupinách s podobnými nebo stejnými zájmy. Skupiny může založit každý uživatel bez jakéhokoli omezení. Před dvěma lety ResearchGate měl více než 5000 skupin, které se často zabývají určitou vědeckou problematikou, či výzkumem. Collaborative software umožňuje členům stejné skupiny společnou tvorbu a editaci textových souborů, něco podobného známe například z Google dokumentů. Každá skupina má k dispozici nástroje jako například kalendář sloužící k plánování online schůzek. V neposlední řadě mohou členové využít také aplikace „Polls“, která umožňuje provádění dotazníků v rámci skupiny [2].

Obrázek 53: ResearchGate - přihlášení.

Pozn. Ikony – novinky, zprávy, požadavky na články

 

Literatura a ostatní zdroje

ResearchGate funguje jako sociální síť zprostředkovávající jak komerční vědecké databanky například PubMed, CiteSeer, arXiv nebo NASA Library, tak i databáze fungující na OpenAccess principech. Počet abstraktů vědeckých článků, které jsou pro uživatele dostupné dosahuje počtu více než 35 milionů, počet zpřístupněných plných verzí je v řádech několika desetitisíců [6].

Obrázek 54: ResearchGate - Following.

Nabídka pracovních příležitostí

Mezinárodní vědecké instituce prezentují v rámci aplikace Job Board volná pracovní místa na různé pozice (odborný asistent, docent, profesor, juniorský výzkumník atp.). Databáze pracovních příležitostí je prohlédávána a nabídky pracovních pozic chodí dle vyplněných klíčových informací profilu daného uživatele (pracovní pozice, vědeckého zaměření země, v níž zaměstnavatel danou pozici nabízí, či volitelného klíčového hesla) [2], [7].

Obrázek 55: ResearchGate – Skills and expertise.

pozn. Dovednosti a odbornost vědce, 27 = položky výzkumu, 821 – počet přečtení výsledků vědy a výzkumu, 14 = počet citací uveřejněných studií

 

Research Blog

Sociální síť má část nazvanou Blog ResearchGate. Tato část byla spuštěna v říjnu 2009 a funguje jako zdroj vybraných novinek z nejrůznějších oblastí vědy a výzkumu. Registrovaní uživatelé mají možnost na blogu prezentovat přes své osobní blogy v profilu uživatele (tzv. „mikroblogy“) nebo použitím aplikace „microarticles“. Mircoarticles nabízí poze 306 znaků. Aplikace uživateli umožňují shrnutí již publikované práce, či prezentování výsledků aktuálního výzkumu [2], [8].