Sociální sítě

Týden 1

Služby internetu


Internet - definice [1]

Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí („síť sítí“), ve kterých mezi sebou počítače komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Společným cílem všech lidí využívajících internet je bezproblémová komunikace (výměna dat) [1].

 

Internet – alternativní definice [2]

Internet je systém, který propojuje počítačové sítě po celém světě, v nichž jednotlivé připojené počítače komunikují prostřednictvím sady protokolů TCP/IP [2]. 

 

V rámci sítě internet můžeme využívat tzv. služby [1]. Nás bude v tomto pololetí nejvíce zajímat služba v rámci Internetu – WWW (kombinace textu, grafiky a multimédií propojených hypertextovými odkazy) a e-mail (elektronická pošta), avšak nalezneme v něm i desítky dalších. Laici někdy spojují pojmy WWW a Internet, i když WWW je jen jednou z mnoha služeb, které na internetu nalezneme [3].

 

Nápad na vytvoření celosvětové sítě se zrodil ve vědeckých kruzích a na půdě univerzit poté, co se 
s úspěchem zřizovalo propojení sítí v rámci instituce NASA a dalších vybraných středisek. Významným krokem k rozšíření internetu mezi nejširší veřejnost bylo zavedení služby World Wide Web, kterou dnes známe pod označením WWW [4]. Služba vznikla roku 1989 ve Švýcarsku, v evropském centru pro jaderný výzkum CERN. Vynálezce služby            Tim Bernes Lee ji původně zamýšlel jako vnitropodnikový systém. O tom, do jaké míry se rozšířila svědčí i slovo World v jejím názvu. Internet je komplexem řady služeb využívaných samostatně nebo jejich kombinací [1], [2], [3]. 

Pro připomenutí si zopakujeme ostatní služby internetu:

1.     WWW – systém webových stránek zobrazovaných pomocí webového prohlížeče běžně používá protokol http, pro zabezpečený přenos používá protokol HTTPS;

2.     E-mail – elektronická pošta pro přenos zpráv používá protokol SMTP, pro komunikaci s poštovními programy používá protokoly POP3, IMAP;

3.     Instant messaging – online (přímá, živá) komunikace mezi uživateli využívá nejrůznější protokoly, aplikace se někdy jmenují stejně, jako protokol (ICQ, Jabber, …);

4.     VoIP – telefonování pomocí Internetu SIP, Skype – proprietární protokol;

5.     FTP – přenos souborů služba se jmenuje stejně, jako protokol, pro přenos souborů se využívá též protokol HTTP;

6.                 DNS – domény (systém jmen počítačů pro snadnější zapamatování) využívá stejnojmenný protokol;

7.                 Sdílení souborů NFS, GFS, AFS, protokol SMB – sdílení v sítích s Microsoft Windows;

8.     Připojení ke vzdálenému počítači

-       Telnet – klasický textový terminálový přístup,

-       SSH – zabezpečená náhrada protokolu telnet,

-       VNC – připojení ke grafickému uživatelskému prostředí,

-       RDP – připojení ke grafickému uživatelskému prostředí v Microsoft Windows (proprietární protokol) ;

9.     Služební protokoly DHCP – automatická konfigurace stanic pro komunikaci v sítích s TCP/IP SNMP – správa a monitorování síťových prvků;

10.  Další služby a protokoly (online hry, …);

 

Internetové www stránky

 

World Wide Web (zkráceně www) představuje celosvětovou síť navzájem propojených počítačů připojených v síti internet. Informace různého charakteru v rámci www „konzumujeme“ prostřednictvím internetového prohlížeče. Tyto www stránky jsou navzájem propojeny pomocí tzv. hypertextových odkazů.  Autorem www je Tim Berners-Lee, který navrhl jazyk HTML a protokol http [4].

V češtině se slovo web často používá nejen pro označení celosvětové sítě dokumentů, ale také pro označení jednotlivé soustavy dokumentů dostupných na tomtéž webovém serveru nebo na téže internetové doméně nejnižšího stupně (internetové stránce) [5].

 

Dokumenty umístěné na počítačových serverech jsou adresovány pomocí URL, jehož součástí je i doména a jméno počítače. Název naprosté většiny těchto serverů začíná zkratkou www, i když je možné používat libovolné jméno vyhovující pravidlům URL [2].

 

HTML  (Hypertext     Markup           Language),      slouží k označení a popisu všeho, co má být na www stránce umístěno. WWW stránky jsou pak jednoduše vzato souborem jednoho nebo více hypertextových dokumentů ve formátu HTML, které jsou uspořádány a propojeny tak, že tvoří funkční celek [1].

URL, celým názvem Uniform Resource Locator („jednotný lokátor zdrojů“) je řetězec znaků s definovanou strukturou, který slouží k přesné specifikaci umístění zdrojů informací (ve smyslu dokument nebo služba) na Internetu [3].

 

V roce 1994 vzniklo konsorcium World Wide Web (W3C), které dohlíží na další vývoj Webu a specifikuje standardy webu [1].

Normy (Webové standardy):

XHTML – definice

XHTML, je nadstavba jazyka HTML podporující tzv. standardy (validní zobrazení na různých typech prohlížečů, přístrojů – notebooky, ultrabooky, mobilní telefony, tablety), [6].

 

PHP - definice (dle cs.wikipedia.org)

PHP ( PHP: Hypertext Preprocessor, „PHP: Hypertextový preprocesor“, původně Personal Home Page) je skriptovací programovací jazyk. Je určený především pro programování dynamických internetových stránek a webových aplikací například ve formě HTML, XHTML či WML. PHP lze použít i k tvorbě konzolových a desktopových aplikací. Pro desktopové použití existuje kompilovaná forma jazyka, [1].

 

Aktuální verze: 5. 3. 8

www.php.net

Ukázka nejjednoduššího programu „Ahoj světe“ v jazyce PHP. 

Obrázek 1: Ukázka kódu v jazyce PHP [1].

<?php
        echo "Ahoj, světe!";
?>

 

Ukázka nejjednoduššího programu „Ahoj světe“ v jazyce Visual Basic .NET.

Obrázek 2: Ukázka kódu v jazyce Visual Bacic .NET.

MsgBox („Ahoj světe“)

 

 

Internetové prohlížeče

 

Webový prohlížeč, počítačový program, který slouží k prohlížení World Wide Webu (WWW). Program umožňuje komunikaci s HTTP serverem a zpracování přijatého kódu (HTML, XHTML, XML apod.), který podle daných standardů zformátuje a zobrazí webovou stránku. Textové prohlížeče zobrazují stránky jako text, obvykle velmi jednoduše formátovaný [1]. Grafické prohlížeče umožňují složitější formátování stránky včetně zobrazení obrázků. Pro zobrazení některých zvláštních součástí stránky, jako jsou Flash animace nebo Java applety, je třeba prohlížeč doplnit o specializované zásuvné moduly [4]. Mezi nejznámější webové prohlížeče patří grafické (seřazeny podle počtu uživatelů) Windows Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Google Chrome, Opera a textové Links a Lynx [5], [6], [7].

 

Internet Explorer

Internet Explorer (Windows Internet Explorer, dříve Microsoft Internet Explorer, zkracovaný jako IE, MSIE) je proprietární webový prohlížeč společnosti Microsoft. Je součástí operačních systémů rodiny Microsoft Windows. Od roku 1998 se jedná o nejpoužívanější webový prohlížeč [7], [8].

 

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox je svobodný multiplatformní webový prohlížeč, který vyvíjí ve spolupráci se stovkami dobrovolníků Mozilla Corporation, dceřiná společnost nadace Mozilla Foundation. První finální verze 1.0 byla vydána i v češtině 9. listopadu 2004 za velkého zájmu uživatelů i médií a stala se jedním z nejpoužívanějších programů s otevřeným kódem. Kromě oficiálně podporovaných platforem, kterými jsou Microsoft Windows, Linux a Mac OS X, je Firefox dostupný i pro FreeBSD, OS/2, RISC OS, SkyOS či BeOS. Záměrem původního tvůrce, Mozilla Foundation, bylo vytvořit malý, rychlý, jednoduchý a vysoce rozšiřitelný webový prohlížeč vedle stávajícího velkého balíku internetového softwaru Mozilla Suite. Firefox je nyní společně s e-mailovým klientem Mozilla Thunderbird nejdůležitějším projektem Mozilla Corporation [8], [9].

 

Safari

Safari je webový prohlížeč vyvíjený společností Apple Inc., který je součástí Mac OS X a iPhone OS a je možno ho používat i pod Windows XP a Vista. První veřejná betaverze byla vydána 7. ledna 2003 a finální verze (1.0) byla uvolněna 23. června 2003 zprvu k volnému stažení, ale později i jako součást Mac OS X 10.3. Verze pro Windows byla představena v roce 2007[1]. Dle měření TheCounter.com z května 2007 mělo Safari tržní podíl 2,86 % [2], podle NetApplications.com mělo v září 2007 tržní podíl 5,08 %[3] a v dubnu 2009 již 8,21 % [8], [9].

 

 Google Chrome

Google Chrome, webový prohlížeč společnosti Google. Je založen na otevřeném renderovacím jádru WebKit. V desktopové verzi nabízí standardní funkce (změnu velikosti písma, záložky, správu hesel, podporu více jazyků, kódových sad včetně UTF-8, jednoduchou JavaScriptovou konzoli a průzkumník DOM struktury a další). Zajímavým rysem je možnost přejít do tzv. anonymního režimu – po relaci v něm se vymaže historie prohlížení, historie vyhledávání, soubory cookie. Podíl Google Chrome na trhu internetových prohlížečů činí téměř 13 % [8], [9].

 

Opera

Opera je internetový prohlížeč, obsahující mimo jiné e-mailového klienta, IRC klienta, RSS a Atom čtečku, čtečku Usenetových skupin a další funkce. Vyvíjí ho norská firma Opera Software. Speciální verze Opery má rozsáhlý podíl mezi prohlížeči používanými na přenosných zařízeních (PDA, mobilní telefony). Verze pro osobní počítače byla v minulosti distribuována komerčně, ale počínaje verzí 8.50 je zcela zdarma (freeware). Tvůrci i uživatelé Opery tvrdí, že se jedná o nejrychlejší internetový prohlížeč. Dokazují to i nezávislé testy. Začíná jí ale dohánět nový prohlížeč google Chrome[1] Opera je též relativně nenáročná na operační paměť počítače, což je jeden z hlavních argumentů pro její použití na mobilních zařízeních. Snaží se taktéž být uživatelsky přívětivá, a to především možností zobrazování více stránek v jednom okně a také možností ovládání (klávesové zkratky, gesta myší, ovládání hlasem). Opera se snaží důsledně řídit standardy konsorcia W3C. To znamená, že weby vytvořené podle těchto standardů zobrazuje tak, jak byly navrženy autorem. Naopak se může stát, že stránky, které standardy nedodržují (obvykle stránky určené jen pro Windows Internet Explorer), se v Opeře nezobrazí zcela správně. Novější verze Opery však již umí tyto stránky zobrazit bez větších potíží. Nejnovější verze Opery kladou velký důraz na bezpečnost a výrazně zjednodušují práci s certifikáty. Její jádro, zobrazovací program nazývaný Presto, je licencovaný obchodním partnerem Adobe Systems a je integrovaný do nedávno ohlášeného Adobe Creative Suite. Opera získala vedoucí pozici jako prohlížeč pro "chytré" mobilní telefony a PDA díky technologii Small Screen Rendering. Opera se používá také na platformách iTV a probíhá vývoj ve spolupráci s IBM na hlasovém ovládání (obsaženo ve verzi 8.0), [6], [7], [8], [9].